Наука

Модель показала, як змінюється процес прийняття рішень при шизофренії

Учені побудували комп’ютерну модель, яка показує те, як людина приймає рішення. З її допомогою вдалося з’ясувати, як і чому на цей процес впливають психічні розлади.

Image by Szil?rd Szab? from Pixabay

Вчені змусили двох макак вирішувати завдання і записували патерни їх поведінки. На екрані комп’ютера мавпам показували два набори смужок — по вісім у кожному: тварини повинні були вибрати той, де фігури в середньому були вище, а вчені в цей момент спостерігали, як час і розкид по висоті смужок впливають на вибір. 30 тисяч експериментів показали, що макаки, як і люди, віддають перевагу тим варіантам, де варіативність даних (в цьому випадку — різниця в довжині фігур) більша. Результати дослідження опубліковані в журналі eLife Reports.

Дослідники з Великобританії і США відзначили, що їх цікавило, як мозок збирає різну інформацію і приймає рішення на її основі. Як приклад вони привели процес, коли людина вибирає, куди поїхати під час відпустки, і вивчає вартість подорожі, клімат, культуру країни та інші фактори.

Щоб зрозуміти, як працює мозок під час прийняття рішень, команда побудувала комп’ютерну модель. Вона імітує дві групи нейронів, які порушувалися, коли макаки вибирали праву або ліву групу фігур, а також були пов’язані з гальмівними нейронами. Її протестували на тому ж тесті, який проходили мавпи: експеримент показав, що комп’ютер здатний відтворювати процес прийняття рішень.

Далі вчені перевірили, як процес буде змінюватися при психічних захворюваннях, наприклад шизофренії. Для цього вони знизили активність NMDA-рецепторів, що з’єднують нейрони в кожній збудливій і гальмівній групі, і виявили, що ефективність вибору в моделі залежить від балансу між збудженням і гальмуванням, на який впливають зміни рецепторів.

Також група перевірила, як на поведінці мавп буде позначатися кетамін (він блокує NDMA-рецептори і може тимчасово відтворювати багато симптомів шизофренії у здорових людей) і з’ясувала, чи узгоджуються результати моделювання з реальністю. В результаті тварини стали менш точними, але схема прийняття рішень залишилася такою ж.

Це дозволило вченим припустити, що зміни в поведінці при прийнятті рішень, які спостерігаються при шизофренії та інших розладах, викликані зниженням активності NMDA-рецепторів, присутніх на збудливих нейронах. Команда сподівається, що це допоможе розробити нові способи лікування і розповість більше про те, як змінюється стан людини при психічних захворюваннях.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»