Наука

Знижена температура придушила зростання раку

Міжнародна команда вчених провела дослідження на мишах і людях і з’ясувала, що знижена температура допомагає придушити ріст ракових клітин.

Вчені з Каролінського інституту (Швеція) і Шаньдунського університету (Китай) провели два дослідження, присвячених впливу температури на зростання ракової пухлини. Результати опублікували в журналі Nature.

Команда порівнювала показники росту пухлини та виживання у гризунів з різними типами раку, включаючи онкопатологію товстої кишки, молочної та підшлункової залоз, під впливом холоду та тепла.

З’ясувалося, що у мишей, адаптованих до температури в чотири градуси, пухлина росла значно повільніше, а жили такі тварини майже в два рази довше, ніж піддослідні, яких помістили в умови проживання при температурі в 30 градусів. Щоб дізнатися, з яких причин це відбувається, вчені проаналізували спеціальні маркери клітинних реакцій в тканинах тварин і використовували тести візуалізації для вивчення метаболізму глюкози. Річ у тім, що раковим клітинам для зростання зазвичай потрібна велика кількість глюкози і цукру.

Автори дослідження прийшли до висновку, що низькі температури викликають значне поглинання глюкози так званою бурою жировою тканиною, або бурим жиром — тим самим, що відповідає за підтримку тепла в організмі. Тому раковим клітинам для зростання просто не вистачало глюкози.

Коли ж з організму мишей видалили бурий жир, благотворний ефект впливу холоду на пухлину виявився майже повністю нівельований: пухлина стала рости тими ж темпами, що у мишей, що жили в теплих умовах. Аналогічний ефект спостерігали у тварин, яких поїли напоєм з високим вмістом цукру: низькі температури в цьому випадку більше не могли стримувати зростання патології.

Крім досліджень на мишах, вчені провели роботу з людьми. Для цього вони відібрали шість здорових добровольців і одного хворого на рак, що проходив курс хімієтерапії. Використовуючи позитронно-емісійну томографію, фахівці виявили значну кількість бурого жиру, активованого в області шиї, хребта і грудей у здорових випробовуваних, одягнених у футболки і шорти і знаходилися в кімнаті з температурою плюс 16 градусів шість годин щодня протягом двох тижнів.

Пацієнт з раком теж носив легкий одяг і проводив час в кімнаті з температурою в 22 градуси протягом тижня, а потім — в кімнаті, де було плюс 28. До речі, останній показник температури, як правило, вважається найкомфортнішою для більшості неактивних людей. З’ясувалося: коли пацієнт проводив час в кімнаті з більш низькою температурою, поглинання глюкози його пухлиною сповільнювалося, оскільки її «поглинав» бурий жир. Виходячи з цього, вчені зробили висновок, що низькі температури можуть стати ще одним інструментом в боротьбі з онкологічними захворюваннями.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button