Всесвіт

На Марсі виявлено «радіаційний притулок» для мікробного життя

Команда астрономів і планетологів на чолі з Джессі Тарнасом з Лабораторії реактивного руху НАСА представила нове дослідження. Воно доводить, що радіоліз міг протягом мільйонів років  підтримувати мікробне життя в надрах Марса.

Екваторіальні й приполярні УФ-сяйва в різні сезони на Марсі / © LASP

Глибоко під землею радіоактивні елементи руйнують молекули води, виробляючи інгредієнти, які можуть підживлювати підземне життя. Цей процес, відомий як радіоліз, підтримує бактерії в ізольованих, заповнених водою тріщинах і порах гірських порід на Землі від мільйонів до мільярдів років. У дослідженні, в Astrobiology, вчені опублікували свої висновки.

Пилові бурі, космічні промені й сонячні вітри спустошують поверхню Червоної планети. Але під землею якесь життя може знайти притулок. «Середовище з найбільшими шансами для проживання на Марсі – це надра», – пояснює Джессі Тарнас, планетолог з Лабораторії реактивного руху НАСА та провідний автор нового дослідження. Вивчення марсіанських надр може допомогти вченим дізнатися, чи могло там існувати життя. Кращі зразки з глибин планети, які доступні вченим сьогодні, – це марсіанські метеорити, які впали на Землю.

Для аналізу вчені відібрали зразки з тих регіонів Марса, які вважаються найбільш придатними для життя. Метеорити складаються з породи, так званої реголітової брекчії. Вважається, що вони утворюються з південного нагір’я Марса, який є найдавнішим ландшафтом на планеті.

Потім вчені проаналізували пористість марсіанської кори. Для цього використовувалися дані, отримані за допомогою орбітальних апаратів і марсоходів. Далі команда розробила комп’ютерну модель, що дозволяє імітувати радіоліз. У цю модель внесли отримані й узагальнені дані та спрогнозували кілька ймовірних сценаріїв.

Комп’ютерне моделювання допомогло оцінити, наскільки ефективно в марсіанських умовах можуть генеруватися газоподібний водень і сульфати. Ці хімічні інгредієнти здатні підтримувати метаболізм підповерхневих бактерій.

Аналіз показав, що якби під поверхнею Марса була присутня вода, то радіоліз в його надрах був би в змозі підтримувати мікробні спільноти мільярди років. Причому автори відкриття не виключають, що подібна форма життя може бути присутньою в «радіаційному притулку» на Червоній планеті й зараз.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button