Всесвіт

На Титані виявили рідкісний вуглеводень

Астрономи помітили молекули циклопропенилідену в верхніх шарах атмосфери Титана – на жодному іншому небесному тілі ці активні молекули не виявляються.

Титан в інфрачервоному діапазоні, знятий зондом Cassini / © NASA, JPL-Caltech, University of Nantes, University of Arizona

Найбільший із супутників Сатурна Титан – одне з найбільш незвичайних місць у всій Сонячній системі. У тутешньому холоді вода постійно залишається твердим льодом, по поверхні якого течуть річки і моря рідких вуглеводнів. Легкі молекули – перш за все метан – випаровуються і складають хмари, які проливаються з азотної атмосфери дощами. Органіка утворює сипучі дюни по берегах.

Однак наявність ціклопропенилідену (c-C3H2) стало несподіванкою навіть для Титана. Річ у тому, що це невелике циклічне з’єднання відрізняється величезною реактивністю, тому на Землі його можна знайти хіба що в хімічній лабораторії. Не виявляється воно і в атмосферах інших небесних тіл, хоча може бути присутнім в міжзоряному середовищі – розрідженому і холодному.

Знахідка на Титані була зроблена при аналізі даних, зібраних в 2016 році радіотелескопами ALMA. Про неї повідомляється в новій статті Конора Ніксона (Conor Nixon) і його колег, опублікованій в The Astronomical Journal. Автори відзначають, що c-C3H2 детектували в верхніх шарах щільної атмосфери супутника. Вони більш розріджені (у поверхні тиск на Титані приблизно вчетверо більше земного), але, зрозуміло, далеко не так, як міжзоряне середовище. Присутність тут c-C3H2 залишається загадкою і поки єдиним – унікальним – випадком.

Циклічні молекули c-C3H2 можуть брати участь в ланцюжках хімічних реакцій, що призводять до утворення безлічі складніших і різноманітних сполук, включаючи нуклеотиди – будівельні блоки ДНК і РНК. Однак що відбувається з ними в атмосфері Титана, звідки вони з’являються і чому присутні тільки тут і на жодному іншому небесному тілі – залишається невідомим.

«Ми вважаємо Титан чимось на зразок природної лабораторії, де можна спостерігати ту хімію, яка існувала на древній Землі, коли життя тільки починало закріплюватися на планеті», – резюмує астробіолог з NASA Мелісса Трейнер (Melissa Trainer). У 2027 році NASA планує відправити до супутника місію Dragonfly, яка повинна познайомитися з цією «лабораторією» ближче.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button