Екологія

Сажа впливає на клімат сильніше, ніж вважалося раніше

Поки кліматологи усього світу намагаються зрозуміти, як розв'язати проблему СО2, за їх «спинами» розгортається ще одна проблема - високий рівень сажі, який також впливає на глобальне потепління

Вчені зі Швейцарської вищої технічної школи Цюриха (ETH Zurich) використовували суперкомп’ютер CSCS Piz Daint, щоб дослідити, як частинки сажі в атмосфері впливають на утворення хмар. Результати роботи сильно здивували її авторів, оскільки виявилося, що сажа набагато сильніше впливає на клімат, ніж вважалося раніше.

Image by Gr?gory ROOSE from Pixabay

Сажа вважається другим за величиною антропогенним фактором впливу на клімат після вуглекислого газу. В атмосфері або у вигляді відкладень на поверхні снігу і льоду частки сажі поглинають випромінювання Сонця, тим самим нагріваючись і сприяючи глобальному потеплінню.

Нове дослідження вказало на те, що в атмосфері частки сажі надають більший вплив на клімат, ніж вважалося раніше. Вся річ у тому, що сажа впливає на утворення, розвиток і властивості хмар.

Коли частинки сажі піднімаються в повітря і з’єднуються з озоном або сірчаною кислотою, їх фізичні та хімічні властивості змінюються. Зістарені озоном частки утворюють ядра конденсації в нижніх шарах атмосфери, і це призводить до утворення хмар. Однак у вищих шарах атмосфери частинки сажі, діють як ядра льоду і створюють перисті хмари.

Моделювання показало, що через те, що в наш час подвоївся вміст вуглекислого газу в атмосфері (в порівнянні з доіндустріальною епохою), утворюється менше низьких хмар, які відбивають більше світла, і вищих, тобто тих, які утримують тепло.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»