Всесвіт

На Венері немає тектонічних процесів через дуже товсту літосферу

У період між 300 млн і 1 млрд років тому великий космічний об’єкт врізався в планету Венеру, залишивши після себе кратер понад 270 км діаметром. На думку дослідників з університету Брауна цей кратер може розповісти про те, чи була на Венері тектоніка плит, подібна до Землі. Про це йдеться в дослідженні, опублікованому в журналі Nature Astronomy.

Image by WikiImages from Pixabay

Дослідники використовували комп’ютерні моделі, щоб відтворити удар, який утворив кратер Мід, найбільший ударний басейн Венери. Мід оточений двома стрімкими розломами: скелястими брижами, застиглими в часі після удару, що утворює басейн. Моделі показали, що для того, щоб ці кільця перебували там, де вони знаходяться щодо центрального кратера, літосфера Венери повинна бути досить товстою, набагато товстішою, ніж у Землі. Це відкриття припускає, що тектонічний процес, подібний земному, коли континентальні плити дрейфують, як плоти, над повільно збовтуваною мантією, ймовірно, не відбувався на Венері під час удару Міда.

«У Венери, ймовірно, було те, що називається” застійною кришкою “під час удару», – розповів Еван Бьоннес, аспірант Брауна і провідний автор дослідження. – «На відміну від Землі, у якій є” активна кришка “з рухомими плитами, Венера, здається, була планетою з одного плитою, принаймні, ще до цього удару».

На Землі свідоцтва тектоніки плит можна знайти по всьому світу. Існують величезні тріщини, звані зонами субдукції, де смуги земної кори йдуть в надра. Тим часом нова кора утворюється в серединно-океанічних хребтах, де лава з глибини Землі тече на поверхню і твердне. Дані з орбітального космічного корабля виявили тріщини і хребти на Венері, які трохи нагадують тектонічні елементи. Але Венера покрита щільною атмосферою, що ускладнює остаточну інтерпретацію дрібних деталей поверхні.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button