Відео

Найзагадковіші і дивні звуки з різних куточків Землі (відео)

Наука знає чимало таємничих і незрозумілих звуків. Знаменитий Bloop, записаний в 1997 році неподалік від Р’ллеха, міста Ктулху. Скрипи Bio-duck, що видається малими південними полосатиками. Сигнал Upsweep, чутний майже по всьому океану. Найтаємничіші звуки – в цьому огляді.

Акустичні датчики і мікрофони, а часто — і людське вухо — здатні розрізнити коливання, пояснити природу яких іноді не вдається. Таємничі звуки приваблюють, як будь-яка загадка, і можуть довго живити містичні і конспірологічні фантазії. Так було і зі знаменитим сигналом Bloop — низькочастотним «бульканням», яке вчені Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) записали влітку 1997 р. Джерело його знаходився в океані, не так вже далеко від місця розташування «столиці» Ктулху, підводного міста Р’лєх з книг Говарда Лавкрафта, і навіть звук Bloop наводить на досить похмурі думки. Для розгадки таємниці знадобилося близько 10 років, поки, нарешті, містичний туман не розвіявся: такий звук створюють процеси в айсбергах. Рух тріщин і тертя крижаних шарів один про одного створюють «льодотрус», які змушують ці плавучі гори вібрувати і коливати товщу води.

Bloop – далеко не єдиний таємничий звук, який доводилося фіксувати людям в океані. І не найзагадковіший: наприклад, записи сигналу Bio-duck військові підводники вперше зробили ще в 1960-х, і встановити їх природу вдалося лише через півстоліття. Головною їхньою дивиною був час спостережень. Субмарини, що працювали біля узбережжя Австралії, відзначали ці 1,5*3-секундні “скрипи” на частоті 50*300 Гц постійно, крім останніх місяців місцевої весни і початку літа: в жовтні вони пропадали і з’являлися лише в грудні. У 2014 р. вдалося показати, що звук Bio-duck створюють антарктичні кити, малі південні полосатики (Balaenoptera bonaerensis). Він виникає безпосередньо перед відходом на глибину, чому джерело Bio-duck залишався невловимий так довго.

Втім, багато з таких акустичних спостережень пояснити не вдається досі. Дивний звук, схожий на гру колосальної труби або паровозного гудка влітку 2013 року чули багато жителів північної півкулі. Повідомлення були зібрані і в Техасі, і в Норвегії, а одна мешканка Канади зуміла записати їх за допомогою відеокамери. Пасторальний пейзаж провінції Саскачеван, роздирається цими звуками, виглядає страшніше від багатьох фільмів жахів, а пояснити їх не вдається досі. Можливо, цей ефект став результатом дії потужних потоків заряджених частинок, що бомбардували земну магнітосферу в години підвищеної сонячної активності – подібно звукам, які часто видають полярні сяйва.

Нез’ясованим залишається і ще один низькочастотний звук, зафіксований підводними гідрофонами вчених з NOAA в екваторіальній частині Тихого океану. Сигнал Upsweep – вузька “гребінка” низькочастотних коливань, досить потужних для того, щоб бути чутним майже по всьому океану. Як і Bio-duck, звук відрізняється сезонністю і зазвичай відзначається навесні або восени, що може вказувати на його біологічну природу. З іншого боку, джерело Upsweep розташоване в області високої вулканічної активності, і може створюватися геологічними процесами. Що саме його породжує — як говорилося на самому початку – «науці невідомо».


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button