Відео

NASA показало дві чорні діри на шляху до злиття (відео)

Деталі злиття чорних дір і карликових галактик проллють світло на минуле Чумацького Шляху.

Астрономи виявили перші докази гігантських чорних дір у карликових галактиках, які незабаром зіткнуться. Вчені спостерігали об’єкти за допомогою рентгенівської обсерваторії «Чандра» НАСА. Дослідження допомогло вченим дізнатися більше про те, як з’явилося і розвивалося перше покоління чорних дір (ЧД) і галактик у ранньому Всесвіті.

Одна пара знаходиться в скупченні галактик Abell 133, в 760 млн світлових років від Землі. Інша – в скупченні галактик Abell 1758s, на відстані близько 3,2 млрд світлових років. Обидві пари готові зіткнутися один з одним.

Пара в Abell 133, здається, знаходиться на пізніх стадіях злиття. У неї помітили довгий хвіст, викликаний приливними ефектами від зіткнення. Галактики в Abell 1758s, навпаки, знаходяться на ранніх стадіях злиття.

Зближення галактик притягує газ до чорних дір. Завдяки цьому кожна з них активно зростає. Зрештою, зіткнення ЧД змусить їх злитися в набагато більший об’єкт. Дві карликові галактики також об’єднаються в одну.

Вчені вважають, що в ранньому Всесвіті, через кілька сотень мільйонів років після Великого вибуху, було багато карликових галактик. Більшість з них злилися з іншими, що призвело до все більших об’єктів, які вчені спостерігають зараз.

Загальна маса зірок в карликових галактиках становить приблизно 3 млрд сонць. Для порівняння – в Чумацькому Шляху маса зірок дорівнює 60 млрд сонць.

Найдавніші карликові галактики практично неможливо спостерігати за допомогою сучасних технологій через те, що вони тьмяні і далеко. Тим більше важко спостерігати їх серця-чорні діри.

“Пошуки чорних дір в карликових галактиках дуже непрості і дотепер не увінчалися успіхом», — пишуть вчені.

Щоб вирішити проблему, вчені впровадили систематичний огляд глибоких рентгенівських спостережень Chandra і порівняли їх з інфрачервоними даними телескопа Wide Infrared Survey Explorer (WISE) НАСА і оптичними даними телескопа Канада-Франція-Гаваї (англ. Canada-France-Hawaii Telescope, CFHT).

Матеріал, що оточує чорні діри, може нагріватися до мільйонів градусів, виробляючи велику кількість рентгенівських променів. Астрономи використовували дані Чандри і шукали пари яскравих джерел рентгенівського випромінювання в карликових галактиках, що стикаються, як свідчення двох чорних дір і виявили два приклади.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button