Наука

Названо два антисептика, які роблять бактерії сильніше

При впливі низьких доз дезинфікуючих засобів і антисептиків небезпечна бактерія стає більш толерантною до антибіотиків.

Image by alexeyzhilkin on Freepik

Лабораторне дослідження показало, що більшість мікробів гинуть при впливі звичайних засобів для чищення, але їх залишки можуть привести до того, що смертельні бактерії придбають стійкість до антибіотиків.

В рамках нового дослідження вчені перевірили вплив 10 миючих засобів, які зазвичай використовують в лікарнях і домашньому господарстві, на бактерію Acinetobacter baumannii (Акінетобактерія Баумана). Вона відрізняється множинною лікарською стійкістю і від зараження нею щорічно хворіють тисячі пацієнтів в лікарнях.

Дослідники виявили, що низькі рівні деяких поширених біоцидів — наприклад, тих, які залишаються на поверхнях і які важко видалити з навколишнього середовища — можуть підштовхнути бактерію до розвитку толерантності до антибіотиків. Зокрема, A. baumannii стає стійкою до антибіотиків, що впливає на внутрішню частину бактеріальних клітин, не дозволяючи їм створювати нову ДНК або білки.

Біоциди, до яких відносяться дезінфікуючі засоби і антисептики, являють собою хімічні речовини, які широко використовуються в домашньому господарстві, лікарнях і на виробництві для знищення хвороботворних мікроорганізмів, таких як бактерії.

Автори нового дослідження внесли мутації в геном A. baumannii, щоб визначити, які гени допоможуть бактеріям вижити при обробці 10 біоцидів. Піддаючи мутантні бактерії впливу різних засобів для чищення, вони ідентифікували кілька таких генів виживання. Деякі кодують білки в стінці, що оточує бактеріальні клітини, а інші — білки всередині клітин, включаючи ті, які беруть участь в метаболізмі.

Виявилося, що біоциди вбивають бактерії, порушуючи електричну активність їх клітинних мембран. Це перешкоджає здатності клітин виробляти паливо. Але, якщо концентрація біоциду недостатньо висока, це не вб’є бактерії, а навпаки, зробить їх сильніше.

Дійсно, в семи з 10 протестованих біоцидів низьких концентрацій продуктів було досить, щоб порушити активність мембран, але не вбити бактерії. Більш того, через такий низький рівень впливу антибіотики, націлені на внутрішню частину клітин, не могли так легко проникати в бактерії. Двома особливо небезпечними біоцидами виявилися хлоргексидин і бензалконія хлорид.

Результати дослідження опубліковані в журналі Nature Microbiology.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button