Наука

Вчені розробили прототип мРНК-вакцини проти малярії

Малярія зустрічається більш ніж в 90 країнах, щорічно викликаючи 241 мільйон випадків хвороби і приблизно 627 тисяч смертей. Вакцинація могла б допомогти значно знизити ці показники, проте створити ефективний препарат досі не вдавалося. Вчені з Університету Джорджа Вашингтона (США) надихнулися успішністю мРНК-вакцин під час пандемії Covid-19 і вирішили адаптувати цю технологію для боротьби з малярією.

В результаті вони розробили дві вакцини проти мРНК-кандидатів, які виявилися дуже ефективними для зменшення захворюваності та поширення малярії. Обидва препарати, про які повідомляється в журналі npj Vaccines, викликали потужну імунну відповідь, незалежно від того, вводили їх разом або окремо.

Малярію викликають чотири види найпростіших з роду Plasmodium, найбільш смертоносний серед них Plasmodium falciparum, який передається через укус комара Anopheles і стає причиною понад 90% всіх випадків малярії у світі і 95% всіх смертей від неї. В основному ця хвороба поширена в країнах Африки на південь від Сахари, проте половина населення світу схильна до ризику зараження.

Вчені розробили дві мРНК-вакцини, націлені на різні етапи життєвого циклу паразита. Одна з них була націлена на білок, який допомагає паразитам переміщатися по тілу господаря і проникати в печінку, інша — на білок, необхідний для розмноження паразитів в кишечнику комара. Ефективність вакцин автори оцінили на мишах.

Результати показали, що обидві вакцини викликали сильну імунну відповідь у тварин і були дуже ефективними для зменшення інфекції як у мишей, так і у комарів. Наявність антитіл під час передачі паразитів здоровим комарам різко знизило паразитарне навантаження на комах, що також є важливим кроком у боротьбі з поширенням малярії. Спільне введення обох вакцин також ефективно знижувало інфекцію без значних побічних ефектів для організму.

Зараз вчені планують розпочати додаткові дослідження, в тому числі на приматах, що не є людьми, для подальшого створення вакцин, які можна безпечно вводити людям.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button