Всесвіт

“Небесні кладовища” допомогли вченим спростувати головну теорію формування планет

Астрономи проаналізували спектроскопічні спостереження атмосфер 200 білих карликів з найближчих галактик. Результати дослідження опубліковані в журналі Nature Astronomy.

Астрономи з’ясували, що формування планет в молодій Сонячній системі почалося набагато раніше, ніж вважалося раніше. При цьому будівельні блоки планет ростуть одночасно з батьківською зіркою.

Астрономи досліджували одні з найстаріших зірок у Всесвіті і висунули нову теорію формування планетарних систем. Згідно з дослідженням, будівельні блоки таких об’єктів, як Юпітер і Сатурн, починають формуватися, поки молода зірка росте. Раніше вважалося, що планети утворюються тільки тоді, коли вона остаточно «дозріє». Однак зараз вчені вважають, що зірки та планети «ростуть» разом.

“Це змінює наше розуміння того, як формувалися планетарні системи, включаючи сонячну систему», — пояснюють автори нової роботи.

В рамках дослідження астрономи вивчили атмосфери зірок білих карликів – древніх, тьмяних залишків зірок, подібних Сонцю.

Білі карлики – зірки, що складаються з електронно-ядерної плазми, позбавлені джерел термоядерної енергії і світяться завдяки своїй тепловій енергії, поступово остигаючи протягом мільярдів років.
“Деякі білі карлики – ідеальні лабораторії, тому що їх розріджена атмосфера подібна небесним кладовищам», — пишуть вчені.

Дослідники проаналізували спектроскопічні спостереження атмосфер 200 білих карликів з сусідніх галактик. Суміш елементів в атмосферах цих зірок можна пояснити лише тим, що багато ранніх астероїдів майбутніх планетарних систем розплавилися через короткочасні радіоактивні елементи. Вони існували на самих ранніх стадіях народження планет, але розпалися всього за мільйон років. Все це можна пояснити сплесками радіації зірки, що народжується.

“Іншими словами, якщо ці астероїди розплавило щось, що існує дуже короткий час на зорі планетарної системи, то процес формування планет повинен початися теж дуже швидко», – підсумовують вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button