Поради

Необхідні діаметри обсадних труб для свердловин

Свердловина – це джерело води на дачній ділянці або біля приватного будинку. Вона дає можливість отримувати воду в автономному режимі і не бути залежним від центрального водопостачання. Для того щоб пробурити свердловину, використовується спеціальне обладнання, яке включає в себе бурову установку, штанги і обсадні труби. Діаметри обсадних труб для свердловин можуть бути різними і залежати тільки від того, якою буде діаметр свердловини.

Obsadnaja-truba-dlja-skvazhiny

Види пристрою свердловини: на пісок, на вапняк.

Обсадна труба необхідна для того, щоб в процесі буріння свердловин не відбувалося осипання ґрунту внутрішніх стінок. Вона встановлюється в отвір свердловини, потім між нею і стінкою заливається бетонний розчин. Тільки після того, як обсадна труба встановлена, відбувається подальша установка обладнання.

Діаметр труби підбирається в залежності від того, яких розмірів сам отвір.

Матеріали

Для побутового призначення виготовляються різні типи обсадних труб. Залежно від призначення вибирається необхідний варіант, який підійде до того чи іншого випадку. Сьогодні обсадні труби виготовляються з таких матеріалів:

 • метал – сталь або чавун;
 • деревина;
 • азбестоцемент;
 • пластик

Слід зазначити, що саме пластикові труби для свердловин сьогодні виходять на лідерські позиції. Це пов’язано з тим, що вони мають дуже високі експлуатаційні якості.

Основні вимоги

Вироби, які призначені для обсадження свердловин, повинні відповідати певним вимогам, особливо такими параметрами повинні відповідати товщина стінок і діаметр. Для звичайної системи може бути допустима непрямолінійність з показником 0,7 мм на 1 метр.

Є тип елементів з підвищеними показниками точності. В такому випадку визначено поріг непрямолінійності:

 • вироби з діаметром 108-146 мм – показник не повинен перевищувати 0,5 мм;
 • системи з діаметром 33,5-89 мм – показник не повинен перевищувати 0,3 мм.

Який діаметр труб вибрати? Залежно від того, який діаметр конструкції обраний, буде залежати і продуктивність свердловини. Чим більший діаметр свердловини, тим більше води вона буде в змозі дати. Але це не означає, що потрібно робити занадто великий діаметр, оскільки це зажадає великі витрати на роботи по бурінню, а також обсадні труби потрібно брати більшого діаметра. Для того щоб визначити мінімальний розмір свердловини, який цілком може забезпечити всі потреби у воді, варто зробити деякі розрахунки.

Пікові витрати

Для того щоб розрахувати пікову витрату води, що споживається на дачі або в заміському будинку, необхідно відкрити вентиль крана на повну потужність, щоб переглянути кількості витікання води. У нормі цей показник повинен складати 0,7 кубічних метрів за 1 годину.

Якщо враховувати такі додаткові місця витрати, як пральна машинка, кухня, ванна, туалет, полив ділянки, то пік споживання води складе 2,5-3 куб метра за 1 годину. У тому випадку, якщо на дачі або в котеджі санвузли розташовані на першому і другому поверхах, то споживання збільшується до 4-8 кубічних метрів за годину.

Потрібний діаметр

Діаметр обсадних труб безпосередньо залежить від того, який в подальшому буде використовуватися погружной насос. Якщо свердловина робиться на дачній ділянці, досить використовувати занурювальний насос діаметром 75 мм. Цього цілком достатньо для того, щоб отримувати обсяг води 3 кубічних метра на годину. Якщо свердловина робиться на ділянці заміського будинку або котеджу, в якому сім’я проживає постійно і витрачається до 8 кубічних метра, варто вибрати насос діаметром не менше 102 мм.

Варто приділити особливу увагу місцевості, а саме динамічному і статичному рівнем води. Якщо даний рівень підвищений, то погружной насос в обсадній трубі повинен висіти.

Для того щоб правильно розрахувати діаметр труби, варто точно знати діаметр насоса.

Наприклад, якщо він становить 75 мм, то обсадна труба повинна бути не менше 87 мм. Цей показник складається з: 75 мм (діаметр насоса) + 4 мм (відстань між самим насосом і трубою) – товщина самої труби 8 мм. Сьогодні труби обсадні виготовляються стандартних розмірів. Для показника 87 мм ідеальним варіантом можуть стати такі варіанти:

 • 89 мм;
 • 108;
 • 114.

Знаючи такі показники, можна приступати до буріння свердловини, яка буде відповідати діаметру труби. Якщо використовується насос діаметром 102 мм (всі розрахунки проводяться аналогічним способом), слід вибрати трубу діаметром 114 мм. Фахівці рекомендують використовувати більший діаметр, наприклад – від 127 до 133 мм.

Необхідний тип

Дуже часто якщо всі бурильні роботи виконують фахівці, вони можуть запропонувати обсадні системи, які будуть більш вигідні для них. Вартість установки таких виробів може бути значно більшою.

Але варто розуміти, що тип елемента безпосередньо залежить від того, на якій глибині залягає водоносний шар. Для того щоб визначити глибину, можна уточнити або заміряти глибину свердловин на сусідніх ділянках. Також дуже важливо уточнити склад ґрунту, від цього буде залежати не тільки матеріал обсадки, але і весь процес буріння. Після того як вся інформація зібрана, можна вибирати конструкцію, враховуючи при цьому всі недоліки і переваги матеріалу, з якого вона виготовлена.

Сталеві системи

Сталеві варіанти від http://kzbt.com.ua/ найбільш популярні для обсадження. Товщина стінок таких систем становить 6 мм. Основними перевагами є висока міцність і стійкість перед впливом ґрунту. Такий виріб в стані прослужити понад 50 років.

Використовувати такий різновид найкраще в тому випадку, якщо є ймовірність зрушення конструкції. Основним недоліком стали є схильність до корозії і досить висока вартість.

25-05-16-foto-600x528-1

З азбестоцементу

Такий різновид обсадної системи використовується дуже давно і досить успішно. Навіть сьогодні вони користуються великою популярністю. Це обумовлено низькою ціною і тривалою експлуатацією без пошкоджень. До недоліків можна віднести велику товщину стінок і високу крихкість матеріалу. Для того щоб розташувати таку конструкцію, варто використовувати бур значно більшого розміру, ніж передбачалося за основними розрахунками. Устаткування обсадки з такого матеріалу варто довірити тільки фахівцям, оскільки правильно стикувати окремі елементи не так просто.

Пластикові елементи

Сьогодні для обсадження свердловин найчастіше використовуються вироби з пластику. Залежно від матеріалу їх можна розділити на кілька видів:

 • поліпропіленові;
 • ПВХ;
 • з п / е низького тиску.

Пластикові обсадні системи значно легші по вазі, що значною мірою спрощує роботу з ними. Також до переваг можна віднести відносно невисоку ціну і дуже високі показники герметичності. Але якщо свердловина робиться в складних ґрунтах, не варто використовувати пластикові варіанти. Хоча пластикові варіанти мають найкращим співвідношенням ціна-якість:

 • пластик в стані прослужити більше 50 років;
 • не схильні до такого процесу як корозія;
 • не схильні до хімічного впливу навколишнього середовища;
 • невелика вага, що значно спрощує процес монтажу;
 • при чищенні свердловини і дезінфекції пластик не вбирає хімічні речовини і не псується;
 • невисока вартість матеріалу і проведення монтажних робіт.

Як сполучної системи в таких трубах виступає різьблення.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button