Поради

Нюанси вибору контактних лінз – як правильно вибрати

Контактні лінзи являють собою широко поширений метод корекції зору, який може застосовуватися при астигматизмі, короткозорості та далекозорості. Використання новітніх технологій і матеріалів дозволяє сміливо називати контактні лінзи гідною альтернативою окулярам.

09-08-16-foto-600x398-3

У разі правильного підбору лінз – з урахуванням матеріалу, з якого вони виготовлені, радіуса кривизни і оптичної сили – вони дають можливість отримати гострий зір при комфортному використанні.

Контактні лінзи дають більш високу якість зору, ніж окуляри, так як лінзи утворюють єдину систему з оком, і в цій системі відсутня залежність від погодних умов (сніг, дощ) і обмеження поля зору.

Контактні лінзи від http://glazok.net.ua/ є справжньою знахідкою у випадках, коли окуляри використовувати неприпустимо або незручно, як у випадках зі спортсменами, дайверами або автогонщиками. Також вони є незамінними для пацієнтів зі значною різницею в гостроті зору правого і лівого ока. Сьогодні лінзи випускають в широкому оптичному діапазоні, виробляють лінзи для компенсації астигматизму (торичні), мультифокальні і асферичні, кольорові лінзи різноманітних відтінків.

Види контактних лінз і термін їх носіння

Контактні лінзи, що випускаються на сьогоднішній день, класифікуються за такими ознаками:

За часом планової заміни лінз:

 • традиційні (термін їх служби складає від 6 до 9 місяців);
 • квартальні;
 • місячні;
 • двотижневі;
 • одноденні.

По режиму носіння:

 • пролонговані – можуть використовуватися від 1 до 7 діб;
 • денні – можна носити протягом 7-10 годин, перед сном їх потрібно знімати.

Залежно від матеріалу:

 • жорсткі;
 • м’які.

Контактні лінзи, що мають спеціальний дизайн:

 • сферичні – включають в себе більшість традиційних моделей лінз;
 • асферичні – мають поліпшені оптичні характеристики;
 • мультифокальні – з кількома зонами, що володіють різною оптичною силою, застосовуються для корекції пресбіопії;
 • торичні – використовуються для корекції астигматизму;
 • терапевтичні – призначені для тимчасового захисту рогівки очей після операцій;
 • ортокератологічні – лінзи, що надягають на час сну з метою тимчасового поліпшення гостроти зору в денний час;
 • кольорові контактні лінзи;
 • карнавальні контактні лінзи.

Правильний вибір контактних лінз

Кожна людина, яка замислюється про перехід на контактну корекцію зору, повинна пам’ятати, що підбором лінз може займатися тільки офтальмолог в спеціалізованому кабінеті контактної корекції.

09-08-16-foto-600x400-2

Самодіяльність здатна привести до згубних наслідків у вигляді появи різноманітних ускладнень – запальних захворювань, гіпоксичних змін рогівки, синдрому сухого ока.

Навіть серед пацієнтів, які користуються контактними лінзами досить тривалий час, дуже поширена помилка про те, що перехід на нову модель вимагає тільки перевірки зору та з’ясування таких параметрів, як радіус і діаметр лінзи, а також її оптична сила.

Розглянемо більш докладно, які властивості не дозволяють самостійно підбирати контактні лінзи.

Існує поняття «індивідуальної форми очей», яке визначається не тільки радіусом і діаметром лінз, але також багатьма іншими параметрами, які часто не вказуються на упаковках. До таких характеристик відносяться, наприклад, спосіб обробки краю лінзи, пружність матеріалу і інші його властивості. При виробництві контактних лінз з полімерів, що володіють різними властивостями, кожна фірма використовує свої технологічні прийоми.

Отже, сильно відрізнятися може і остаточна форма лінз, що володіють однаковим радіусом і діаметром. Крім цього, іноді у пацієнтів можуть спостерігатися алергічні реакції на матеріал, з якого виготовлені лінзи. Тому, навіть прийнявши рішення замінити один вид лінз іншим, необхідно пройти ретельне обстеження у офтальмолога.

Необхідно відзначити, що сама лише перевірка зору не здатна врахувати всіх проблем, які можуть виникнути у зв’язку з носінням контактних лінз. Потрібно саме їх підбір, який включає в себе вибір моделі і оптичної сили, оцінку посадки лінзи на око, а також якість зору при використанні нових лінз.

Процедура підбору лінз повинна починатися з бесіди пацієнта з лікарем, в ході якої визначаються цілі використання контактних лінз, мотивація пацієнта, виявлення супутніх захворювань і можливих протипоказань, шкідливих звичок, особливостей роботи, адже всі ці фактори здатні в подальшому вплинути на ступінь комфорту при носінні лінз .

Лише після цього офтальмолог повинен призначити комплексне офтальмологічне обстеження очей, що включає в себе:

 • біомікроскопію – оцінку стану переднього відрізка ока;
 • авторефрактометрія;
 • визначення рівня гостроти зору;
 • огляд очного дна, що дозволяє виключити органічні патології, що впливають на якість зору;
 • кератометрії.

При здійсненні підбору контактних лінз лікар повинен брати до уваги також характерні ознаки будови очей пацієнта: розріз повік і їх щільність, кількість і склад сльози, особливості судинного русла.

Визначивши необхідну оптичну силу і закінчивши з вибором моделі, офтальмолог повинен дати оцінку її посадки на рогівку, застосовуючи для цього спеціальні тести, після чого необхідно перевірити залишкову рефракцію і гостроту зору пацієнта в лінзах.

09-08-16-foto-600x422-1

Не менш важливим етапом підбору контактних лінз є навчання пацієнта самостійно надягати і знімати лінзи. Крім цього лікар повинен дати рекомендації по догляду за лінзами, зазвичай це робиться в письмовій формі. В кінці сеансу неодмінно повинен бути призначений наступний візит, на якому проводиться оцінка місцевої реакції очей на лінзи, а також переносимість контактної корекції в загальному.

Лише правильний підбір лінз та дотримання всіх інструкцій лікаря дозволить уникнути можливих ускладнень і отримати функціональні і косметичні переваги.

Яким контактні лінзи віддати перевагу

Що ж стосується питання, які лінзи краще, розглянемо докладніше найпоширеніші з них.

Найчастіше лікарі призначають пацієнтам м’які контактні лінзи, які виготовляються зі спеціальних полімерних матеріалів – силікон-гідрогелю або гідрогелю. Найкомфортніші в використанні – одноденні лінзи, термін носіння яких становить від 7 до 10 годин.

Одноденні лінзи найтонші і містять велику кількість води, але недоліком їх є досить висока вартість.

Для призначення жорстких контактних лінз існують показання, серед яких кератоконус і виражений астигматизм. Даний тип лінз володіє найбільш високою пропускною здатністю для кисню.

Більшість кольорових лінз призначені для людей з гостротою зору не менше -6 діоптрій. Необхідно відзначити, що кольорові контактні лінзи, особливо тривалого носіння, підходять не кожному, так як використання подібних лінз передбачає більш високу ймовірність появи алергічних реакцій, ніж носіння традиційних лінз.

Ті, хто має темний колір очей, більшість пропонованих сьогодні кольорових лінз не підійде для зміни кольору райдужки, оскільки вони є, по суті, засобами відтінків.

Використання контактних лінз і правильний догляд за ними

Довговічність контактних лінз, а також підтримання здоров’я очей багато в чому залежить від ретельності догляду за лінзами. Сучасні моделі відрізняються простотою в догляді і використанні. Тому немає необхідності хвилюватися з приводу складності догляду за ними – сучасні дезінфікуючі розчини дають можливості звести до мінімуму ці дії.

Велика частина дезінфікуючих засобів для догляду за контактними лінзами є багатоцільові розчини, тобто одночасно виконує функції очищення, дезінфекції, зволоження, а також може використовуватися для зберігання лінз. Але якщо ви належите до тих, кого лякає необхідність щоденного догляду за контактними лінзами, вам варто віддати перевагу одноденним м’яким контактним лінзам.

Щоб запобігти появі великих неприємностей, в разі виникнення навіть найменших симптомів дискомфорту, викликаних використанням контактних лінз, слід на деякий час відмовитися від їх носіння і якомога швидше відвідати лікаря. А оскільки деякі ускладнення, які виникають через використання лінз, можуть спочатку протікати без будь-яких виражених симптомів, не потрібно забувати про контрольний огляда у офтальмолога, які повинні проводитися хоча б 1-2 рази на рік.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button