Наука

Обійми партнера знизили рівень гормону стресу у жінок, але не у чоловіків

Жінки, які обіймали коханого до того, як зазнали стрес, показали знижену реакцію гормону кортизолу — в порівнянні з контрольною групою, яку змусили засовувати руку в крижану воду без будь-яких прелюдій з партнерами.

Image by Pexels from Pixabay

У жінок, які до стресової події обіймали свого романтичного партнера, після пережитого був нижче рівень гормону стресу — кортизолу. Однак у чоловіків такої кореляції психологи з Рурського університету (Бохум, Німеччина) не спостерігали. Їх дослідження опубліковано в журналі PLOS One.

Обійми – одна з найпоширеніших форм соціального контакту в повсякденному житті та різних культурах: так ми вітаємо коханих, друзів і родичів, проявляємо прихильність, втішаємо скорботного. Раніше вчені показали, що на обійми впливає емоційний стан обіймаючих, а подібний жест саме з боку партнера викликає сильніші позитивні емоційні реакції як на поведінковому, так і на нейрофізіологічному рівні. Обійми знижують артеріальний тиск, пов’язані зі зменшенням запалення, поліпшенням самопочуття і навіть зниженням ризику зараження вірусами.

Автори нової роботи вирішили з’ясувати, чи здатні нетривалі обійми самі по собі захищати від стресової реакції.

«На фізіологічному рівні реакція на стрес складається з двох окремих, але взаємопов’язаних гілок. Активація симпатичної нервової системи призводить до швидкого вивільнення адреналіну з мозкової речовини надниркових залоз, а також норадреналіну — з постгангліонарних нейронів. Це провокує збільшення частоти серцевих скорочень і дихання і підвищення артеріального тиску. Таке вивільнення призводить до зростання рівня адреналіну і норадреналіну в головному мозку, що пов’язано з суб’єктивним відчуттям стресу. Інша гілка – гіпоталамо-гіпофізарно – надниркова вісь: там секреція кортикотропін-рилізинг-гормону (або кортикореліну) і аргінін-вазопресину з паравентрикулярного ядра гіпоталамуса викликає вивільнення адренокортикотропного гормону з гіпофіза в кровоносну систему. Це, в свою чергу, призводить до вивільнення глюкокортикоїдів — стероїдних гормонів — з кори надниркових залоз. У людей кортизол являє собою основний глюкокортикоїд, тому вважається одним з головних гормонів стресу», — пояснюють вчені.

Для вивчення потенційного впливу обіймів на зниження рівня стресу, команда залучила до участі 38 пар, що перебувають у романтичних гетеросексуальних відносинах (середній вік — 22,3 роки). Ніхто з них не мав в анамнезі психічних розладів або порушень у розвитку нервової системи, вони не курили і не приймали ніяких ліків.

Всіх випробовуваних попросили протягом трьох хвилин тримати одну руку у ванні з крижаною водою, а все, що відбувається записували на камеру, з якою вони повинні були підтримувати зоровий контакт. Перед цим тестом, який, згідно із задумом вчених, повинен був викликати стрес, половина пар обіймалася один з одним протягом 20 секунд, друга половина — ні. Різні показники стресу, в тому числі рівень кортизолу в слині, вимірювали до і три рази після експерименту. Щоб уникнути забруднення зразків, учасників попросили не їсти і не пити нічого, крім води, за годину до процедури. Також вони заповнювали опитувальник про те, чи легко їм далося проходження тесту, і шкалу оцінки відносин.

Як показав статистичний аналіз, у жінок, які обіймали партнера перед експериментом, викид кортизолу був нижчим, ніж в інших учасниць. Найсильніше рівень гормону підвищувався через 15 і 25 хвилин після пережитого стресу. «Ми виявили значні відмінності лише між жінками та чоловіками в першій групі: жінки продемонстрували значно нижчі рівні кортизолу у порівнянні з чоловіками як через 15 хвилин, так і через 25 хвилин після тесту», — пишуть дослідники.

Спостережуваний у жінок ефект не можна було пояснити «якістю» відносин, адже відмінностей в задоволеністю ними серед випробовуваних взагалі не було. Інші показники стресу, включаючи артеріальний тиск і загальний емоційний стан, не показали ніякого зв’язку з обіймами коханого.

“Різницю між статями, ймовірно, можна пояснити різним рівнем викиду окситоцину у чоловіків і жінок після обіймів. Передбачається, що окситоцин інгібує синтез адренокортикотропного гормону в гіпофізі, оскільки за своєю молекулярною структурою він нагадує вазопресин (або антидіуретичний гормон). Підвищення рівня окситоцину пов’язано зі зниженням рівня вазопресину, що в підсумку призводить до зниження секреції кортизолу в організмі людини. Хоча ми не вимірювали рівень окситоцину в учасників, більш раннє дослідження < … > показало, що жінки сприймають афективні дотики як значно приємніші у порівнянні з чоловіками. Також відомо, що окситоцин безпосередньо корелює з “приємністю”  від ніжних дотиків. Отже, взаємні обійми могли бути вельми приємними і тому викликали більш високий рівень викиду окситоцину у жінок в порівнянні з чоловіками», — підсумували вчені.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button