Наука

Вчені з’ясували, скільки кисню потрібно мозку

Вперше на живому організмі вчені оцінили зв’язок активності мозку з рівнем споживання кисню.

Мозок — найбільш «жадібний» на енергію орган. Кількість споживаних ним калорій непропорційно розмірам щодо тіла. Реакції енергетичного обміну проходять в аеробному середовищі. Дефіцит кисню призводить до «гальмування процесора». Тому нормальна концентрація кисню в мозку вкрай важлива. Проте, кількісного вимірювання споживання кисню та аналізу його розподілу між нервовими клітинами досі не проводилося на живих організмах.

Нейробіологи з LMU: Ханс Страк, Сьюзан Озугур і Ларс Кунц — з’ясували, як надлишок кисню впливає на активність мозку. В експерименті, результати якого опубліковані в журналі BMC Biology, дослідники використовували електрохімічні сенсори для визначення концентрації кисню в мозку пуголовків жаби Xenopus laevis. Активність нервових клітин, які контролюють рухи очей, вчені управляли за допомогою фармакологічних речовин.

Виявилося, що при нормальному вмісті кисню в повітрі на роботу нервових клітин витрачається близько половини кисню, що надходить. Інша половина йде на підтримку базової швидкості метаболізму нервових клітин і на діяльність гліальних клітин мозку. Підвищений вміст кисню не привів до яких-небудь змін у діяльності нейронів та клітин у мозку пуголовків. Штучно посилена активність нервових клітин, навпаки, викликала збільшення споживання кисню.

Результати команди з LMU — лише перший крок на шляху до повного розуміння того, як в мозку обробляється інформація. Для цього необхідно детальніше дослідити зв’язок між доступністю кисню і активністю мозку.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button