Технології

“Око Всесвіту” побачить таємниці раннього Всесвіту

“Око Всесвіту” – це оптичний, інфрачервоний, 30-метровий телескоп (ТМТ). У його створенні брав участь цілий конгломерат індійських вчених, інженерів і промислових підприємств. TMT стане найбільшим телескопом, коли-небудь побудованим у світі. Крім Індії в його розробці і будівництві брали участь США, Японія, Канада і Китай.

Індійськими партнерами TMT є: міжвузівський центр астрономії та астрофізики (IUCAA), Пуна, Індійський інститут астрофізики (IIA), Бангалор, та науково-дослідний інститут спостережних наук Ар’ябхатти (ARIES), Найнітал.

Один з розробників телескопа 35-річний Прасанна Дешмукх розповів:

«ТМТ дозволить нам заглянути з відстані в один світловий рік (в нашій Сонячній системі) в ранній Всесвіт, або приблизно в 13,7 млрд світлових років від нас. Уявіть собі потужність і досяжність ТМТ”»

Нині два найбільших телескопи — обидва космічні — це космічний телескоп «Хаббл» (діаметр 2,5 м, 1990 р., 535 км над Землею) і новітній космічний телескоп Джеймса Вебба (діаметр 6,5 м, 2021 р., близько 1,5 млн км).

Порівняння характеристик найбільших телескопів

З допомогою ТМТ вчені отримають більш повне уявлення про планети, зірки, галактики, екзопланети, туманності, наднові або пульсари, в немислимо далеких областях нескінченного Всесвіту, проведуть спектроскопію таких важких об’єктів для вивчення їх атмосфери, з’ясувати, чи існує там життя, чи може воно процвітати, розвідати можливість майбутньої «крутої адреси» для землян і перевірити поточні різноманітні гіпотези про реальність інопланетян десь там.

З телескопами поточного покоління, що працюють в оптичному, ультрафіолетовому або інфрачервоному діапазонах, неможливо побачити багато речей з-за їх обмеженого розміру і дозволу, але ТМТ відкриє досі невідомі шляхи до розуміння таємниць і таємничих явищ величезної Всесвіту. Справжні розміри яких все ще вислизають від людини, сказав Дешмух.

Пояснюючи TMT, Дешмук сказав, що головне дзеркало буде складатися з 492 шестигранних дзеркал, підтримуваних ще 1 476 приводами, 2 772 високоточними крайовими датчиками і 10 332 меншими приводами, які будуть вирівнювати всі дзеркала, виявляти найдрібніші відхилення і виправляти їх, щоб отримати чіткі зображення з приголомшливих відстаней у Всесвіті.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button