Земля

Орнітологи показали, що альбатроси піклуються про своїх старих

Літні тварини стикаються з безліччю проблем, і деяким не обійтися без допомоги родичів. Автори нового дослідження з’ясували, що найбільші літаючі птахи у світі — мандрівні альбатроси — піклуються про своїх старих партнерів і дозволяють їм менше голодувати під час висиджування яйця. Дослідження опубліковано в журналі Ecology and Evolution.

Альбатрос може провести приблизно два тижні у відкритому морі, збираючи корм / © Ed Dunens

Мандрівні альбатроси, крім звання довгокрилих у світі птахів, відомі своєю тривалістю життя, яка може досягати 50 років. Вибираючи одного партнера на все життя, вони спаровуються в середньому раз на два роки і виводять потомство на віддалених острівцях, де їм не доводиться турбуватися про наземних хижаків.

Проте висидіти яйце – непроста справа для подружньої пари птахів: цілих два з половиною місяці один з партнерів повинен постійно перебувати в гнізді, поки другий шукає собі їжу в море. Щоб зібрати достатньо риби, молюсків і ракоподібних, альбатрос залишає гніздо в середньому на 12 днів, і весь цей час другий птах обходиться без їжі.

Вивчивши поведінку 71 пари альбатросів, що гніздяться на архіпелазі Крозе в південній частині Індійського океану, дослідники з Ліверпульського університету (Великобританія) показали, що птахи з літніми партнерами проводять в морі менше часу, ніж птахи з молодими партнерами. Вчені вважають, що оскільки старі альбатроси гірше переносять тривалі голодування, їх партнери оцінюють ризики і вважають за краще витрачати менше часу на збір корму, щоб не втратити пару.

Хоча поведінка виглядає абсолютно альтруїстичною, насправді від неї виграють обидва птахи. Вигодувати пташеня альбатроса непросто: ненажерливий малюк вимагає «на виховання» близько 100 кілограмів корму, і весь цей час його хтось повинен гріти і захищати від інших альбатросів. Батько-одинак, який набив зоб вщерть, але втратив партнера, з таким завданням явно не впорається.

Таким чином, альбатросам доводиться ставати турботливими заради власного блага. І цілком ймовірно, що саме ця чуйність до потреб партнера дозволяє птахам успішно вигодовувати пташенят до глибокої старості.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button