Фото

Опубліковано перше фото магнітного поля Сонця

Вчені створили першу в світі карту магнітного поля сонячної корони. Виявилося, що його сила становить від 1 до 4 гаус — це в кілька разів перевищує силу магнітного поля Землі на поверхні планети, яка досягає в середньому 0,5 гаус.

Тонкі верхні шари атмосфери Сонця, звані короною, являють собою постійно мінливі джунглі плазми. Але скласти карту сили магнітних полів виявилося нелегко: яскравість Сонця не дозволяє як слід роздивитися його корону.

Однак тепер спостереження, проведені за допомогою коронографа, блокуючого яскравий диск Сонця, дозволили сонячним фізикам виміряти швидкість і інтенсивність хвиль, що проходять крізь корональні плазму.

«Ми вперше нанесли на карту магнітне поле корони в великому масштабі», — говорить фізик Стівен Томчик з високогірної обсерваторії в Боулдері (штат Колорадо, США), який розробив коронограф.

У 2017 році Томчик входив до групи вчених, які скористалися повним сонячним затемненням для вимірювання магнітного поля корони. Він відправився на вершину гори у Вайомінгу зі спеціальною камерою, щоб зробити поляризовані знімки корони в момент, коли Місяць повністю закриє Сонце. Але тоді вчені спостерігали лише частину корони.

Спостереження за допомогою коронографа дозволили дослідникам поглянути на всю корону нашої зірки. Теоретики давно передбачили, що швидкість корональних хвиль пов’язана з силою магнітного поля. Ці хвилі також можуть переносити тепло з поверхні Сонця в його корону. Але перш ніхто не проводив вимірювання відразу у всієї корони.

«Магнітне поле Сонця постійно змінюється», — говорить фізик цзіхао Ян з Пекінського університету. За словами фізика Дженні Самро з Смітсонівської астрофізичної обсерваторії в Кембриджі (штат Массачусетс, США) вимір сили магнітного поля корони — дуже важливий:

«Створення глобальних карт сили магнітного поля корони … ось що дозволить нам в кінцевому підсумку робити більш точні прогнози космічних погодних явищ».

Наразі Томчик і його колеги працюють над новою версією коронографа, яка отримала назву COSMO. За допомогою приладу спостереження за магнітним полем Сонця вчені зможуть спостерігати за зіркою постійно.

Кнопка «Наверх»