Земля

Оси нарівні з бджолами цінні для економіки, екосистеми і здоров’я людини

У новому дослідженні вчені зібрали дані з більш ніж 500 наукових робіт, щоб розглянути, як 33 тис. видів жалких ос вносять свій внесок в екосистему й економіку.

“Ми звикли ненавидіти ос і любити бджіл, оскільки останні запилюють культури і виробляють мед. Однак такий поділ обумовлено незнанням ролі ос в екосистемі”, – говорить Сейріан Самнер, професор і провідний автор

Оси недостатньо вивчені в порівнянні з іншими комахами, тільки вчені починають розуміти їх цінність і важливість, заявляють автори. У новій роботі вони розглянули основні функції бджіл, а також їх глобальну роль в нашому житті.

Оси – хижаки. Такі комахи займаються біоконтролем, вони захищають сільськогосподарські культури, вартість яких становить 416 мільярдів доларів США щорічно. Проте, ця цифра майже повністю ігнорує внесок ос.

Однак ці комахи регулюють популяції членистоногих, наприклад, попелиці та гусениць, які пошкоджують посіви. Поодинокі види ос, як правило, борються з конкретним шкідником, а групи ос полюють на велику кількість видів одночасно.

Дослідники говорять, що ос можна використовувати для боротьби зі шкідниками в країнах, що розвиваються, особливо в тропічних. Для цього фермерам потрібно привезти популяції місцевих видів ос до себе: це можна зробити з мінімальним ризиком для навколишнього середовища.

Також оси поряд з бджолами займаються запиленням. Автори пишуть, що виявили, як оси відвідали 960 видів рослин, а 164 з них повністю залежать тільки від запилення осами. Це були, наприклад, деякі види орхідей.

Багато ос також є універсальними обпилювачами, які переміщаються по найрізноманітнішим рослинам, тому дослідники говорять, що вони можуть служити резервними обпилювачами, якщо рослина втратить свого місцевого первинного запилювача.

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button