Наука

Бактерія перетворює паперові відходи в цінну хімічну речовину

Дослідницька група на чолі з біоінженерною лабораторією Ок-Рідж (ORNL) виростила бактерію, яка ефективно перетворює відходи в ітаконову кислоту. Це промисловий хімікат, який використовується в пластмасах і фарбах.

Ітаконова, або метилянтарна кислота – це цінна хімічна речовина, яка використовується в полімерній промисловості, очищення стічних вод і іонообмінної хроматографії. Її можна перетворити в хімічну сполуку, яка горить краще, ніж бензин. У промисловому виробництві ітаконової кислоти беруть участь гриби Aspergillus terreus.

Проблема в тому, що вони живляться відносно чистими цукрами. Їх використання робить процес занадто дорогим. У своїй роботі вчені ORNL використовували лігнін – відходи біопереробних заводів і паперових фабрик, щоб виростити бактерію Pseudomonas putida для потенційно дешевшого виробництва ітаконової кислоти.

Бактерія перетворює паперові відходи в цінне хімічна речовина
Вчені за допомогою генної інженерії створили бактерії для виробництва ітаконової кислоти, створивши динамічний контроль, який розділяє фази зростання і виробництва мікробів для підвищення ефективності і виходу кислоти. Фото: NREL

Біологи створили метод динамічного контролю, який розділяє фази зростання і виробництва бактерій за допомогою спеціального біосенсора для підвищення ефективності і виходу кислоти. Він запускає метаболічний шлях виробництва ітаконової кислоти тільки після того, як бактерії спожили весь азот, який досі живить їх зростання.

«Технологія принесе додатковий прибуток підприємствам біопереробки, перетворивши лігнін в цінну хімічну речовину, – зазначає Адам Гасс з ORNL. – Один штам досяг майже 90% теоретичного виходу на етапі виробництва, і його ще можна оптимізувати. Новий метод можна застосовувати і до інших відходів ».

Натхнення: hightech.fm


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button