Наука

Отруйні павуки виявилися рознощиками стійких до антибіотиків бактерій

Наслідки укусу інвазивних «помилкових вдів» зазвичай проходять протягом декількох годин, але в деяких випадках можуть призводити до зараження і стати смертельно небезпечними.

©Alvesgaspar, Wikimedia Commons

Завдяки зовнішній подібності зі знаменитими і небезпечними чорними вдовами павуків Steatoda часто плутають з ними й називають «помилковими вдовами». Однак вони небезпечні і самі по собі: укуси деяких стеатод викликають сильний біль і нариви. Це стосується і стеатоди благородної – виду, який особливо важливий для нас. Спочатку ці отруйні павуки жили виключно на островах поблизу узбережжя Африки, проте ще в кінці XVIII століття виявилися в Великобританії, куди їх завезли з торговими кораблями. Тут вони освоїлися, закріпилися – і тепер перетворилися в інвазивний вид. Зараз Steatoda nobilis зустрічають і в континентальній Європі, а також в Північній і Південній Америці.

Яд благородних стеатод містить коктейль з нейротоксинів і літичних ферментів, за допомогою яких павуки паралізують жертву і тут же починають її перетравлювати. На щастя, для людини цієї отрути недостатньо і біль зазвичай проходить через кілька годин мук. Однак Джон Данбар (John Dunbar) і його колеги з Великобританії й Ірландії виявили, що укус стеатоди може мати і більш далекі і небезпечні наслідки.

У статті, опублікованій в журналі Scientific Reports, вчені повідомляють, що в отруті S. nobilis виявили ще один «секретний інгредієнт» – цілий виводок бактерій, багато з яких можуть викликати хвороби і до того ж стійкі до дії антибіотиків. Не дивно, що в тій же Великобританії раз у раз з’являються повідомлення про те, як зазвичай цілком нешкідливий укус закінчився для жертви важким некрозом, ампутацією, а то і загибеллю.

Вчені виловили «помилкових вдів», а також павуків-ендеміків Великобританії, виявивши на них сліди присутності бактерій 11 різних родів. На стеатодах знайшли 22 види мікробів, 12 з яких можуть викликати інфекції – такі як стафілококи і псевдомонади. Автори показали, що три з них (Pseudomonas putida, Staphylococcus capitis і S. edaphicus) демонструють стійкість до дії антибіотиків різних класів. На щастя, всі вони піддавалися впливу ципрофлоксацину – принаймні, поки не отримали резистентність і до нього.

До цього часу багато фахівців сумнівалися, що з укусом «помилкової вдови» можна заробити інфекцію. Адже отрута цих павуків містить травні ферменти, які цілком можуть підтримувати їх отруйний апарат стерильним. Однак, мабуть, цього недостатньо, і до кожного укусу слід ставитися уважно. Крім того, належить з’ясувати, яку роль можуть грати павуки в поширенні мультирезистентних бактерій, які вважаються однією з найсерйозніших загроз людству сьогодні.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button