Всесвіт

Звідки взялося світіння в околицях Великого Ковша (фото)

Ківш Великої Ведмедиці – одне з найбільших і відомих сузір’їв Північної півкулі. Не так давно астрономи виявили примарне ультрафіолетове сяйво навколо ручки знаменитого ковша. Одна з теорій про походження світіння заворожує розум більше, ніж його краса зачаровує погляд.

Зірки Великої Ведмедиці розташовані від 58 до 124 світлових років від Землі, з поверхні якої здаються єдиним в просторі скупченням. П’ять внутрішніх зірок Великого Ковша, за винятком двох крайніх, дійсно утворюють в просторі єдину групу. Зірки Дубге і Бенетнаш, розташовані з протилежних сторін астеризму, рухаються по іншій траєкторії. Тому форма Ковша істотно змінюється приблизно раз 100 тисяч років.

Звідки взялося світіння в околицях Великого Ковша

Поблизу зірок, що утворюють Великий Ківш, недавно було виявлено таємниче ультрафіолетове світіння в формі майже ідеальної кругової дуги. Вчені вважають, що дуга складається зі стисненого газоподібного водню, що залишився після вибуху наднової, і цілком може бути ударною хвилею від вибуху.

Відкриття унікального явища, названого Аркою Великої Ведмедиці, було представлено публіці на онлайн-зборах Американського астрономічного товариства (American Astronomical Society) після публікації у квітневому випуску журналу Astronomy & Astrophysics Letters.

Вибух наднової міг статися на відстані 600 світлових років понад 100 тисяч років тому вище площини галактики Чумацький Шлях. Ударна хвиля, як величезний космічний віник, могла розігнати пил і газ, які заважають дивитися глибоко у Всесвіт через земні телескопи. Області, де ударно попрацювала космічна “мітла”, названі астрономами не інакше як вікнами. Міжзоряні вікна у Всесвіт використовуються для вивчення властивостей мільйонів галактик, розташованих далеко від Чумацького Шляху.

Найбільш значимі фотографії космічного телескопа Хаббл, можливо, ніколи б не потрясли світ, якби не Арка Великої Ведмедиці – вікно в новий незвіданий світ. Завдяки йому були виявлені тисячі нових галактик, які повністю змінили наше уявлення про Всесвіт.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button