Екологія

Озеленення Альп набагато серйозніше, ніж припускали вчені

Science: Озеленення - добре відоме явище в Арктиці, але досі воно не було широко поширене в гірських районах.

Знамениті засніжені вершини Альп швидко зникають і замінюються рослинним покровом – цей процес, званий “озелененням”, може ще сильніше прискорити прийдешню зміну клімату.

Image by Simon from Pixabay

Дослідження, опубліковане два роки тому в журналі Science, було засноване на 38-річних супутникових знімках усього культового європейського гірського хребта. “Чесно кажучи, ми були дуже здивовані, виявивши таку величезну тенденцію до озеленення“, – заявила в інтерв’ю AFP авторка Сабіна Румпф, екологиня з Базельського університету.

Озеленення – добре відоме явище в Арктиці, але досі воно не було широко поширене в гірських районах. Однак, оскільки і полюси, і гори нагріваються швидше, ніж інша частина планети, дослідники підозрюють зіставні ефекти.

Для свого аналізу команда досліджувала регіони на висоті 1700 метрів над рівнем моря, щоб виключити райони, які використовуються для сільського господарства. Вони також виключили лісові масиви і льодовики. Згідно з даними, що охоплюють період з 1984 по 2021 рік, снігового покриву влітку вже не було майже на 10 відсотках дослідженої площі.

Румпф вказала, що супутникові знімки можуть тільки підтвердити наявність або відсутність снігу, але першим ефектом потепління є зменшення глибини снігового покриву, який не можна побачити з космосу.

Крім цього, дослідники порівняли кількість рослинності, використовуючи аналіз довжини хвилі, щоб визначити кількість присутнього хлорофілу, і виявили, що ріст рослин збільшився на 77% досліджуваної зони.

Порочне коло

Озеленення відбувається трьома різними способами: рослини починають рости в областях, яких раніше не було; вони стають вищими та густішими завдяки сприятливим умовам; нарешті, певні види, які зазвичай зростають на нижчих висотах, переміщуються у вищі райони.

Ефект підсумовується: “Що тепліше стає, то більше опадів випадає у вигляді дощу, а не снігу”, – зазначають учені. На жаль, у цього явища є кілька шкідливих наслідків.

По-перше, велика частина питної води надходить внаслідок танення снігу. Якщо вода не накопичується у вигляді снігу, вона швидше йде через річки.

Потім порушується середовище проживання видів, адаптованих спеціально до альпійського середовища.

Зникнення снігу також завдає шкоди індустрії туризму, ключовій економічній рушійній силі регіону.

Дослідники стверджують, що тоді як озеленення альпійських гір може збільшити поглинання вуглецю, петлі зворотного зв’язку, найімовірніше, спричинять чистий результат посиленого потепління і танення вічної мерзлоти.

Сніг відбиває близько 90% сонячної радіації, рослинність поглинає набагато більше і випромінює енергію назад у вигляді тепла, що, своєю чергою, ще більше прискорює потепління, танення снігу та ріст рослинності: в результаті виходить порочне коло.

Від зеленого до коричневого?

Майбутнє Альп не можна передбачити з упевненістю.

“Що стосується снігу, все досить просто”, – пояснила Румпф. “Я очікую, що сніговий покрив зникатиме дедалі більше і більше, особливо на нижчих висотах”.

Наразі інше явище, відоме як “потемніння”, коли земля більше не вкрита ні снігом, ні рослинністю, було виявлено менш ніж на одному відсотку дослідженої площі.

Це набагато менше того, що спостерігається в Арктиці або в горах Середньої Азії.

Воно викликане двома факторами: почастішанням випадків сильних дощів, що змінюються посухами, і зменшенням кількості води, доступної для рослин, через щорічне танення снігу.

“Ми не знаємо, чи буде потемніння в майбутньому відбуватися дедалі частіше і частіше”, – підсумувала Румпф, яка сподівається повторити спостереження через кілька років.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button