Земля

Передбачений швидкий малий льодовиковий період

Танення льодовиків призведе до льодовикового періоду?

Фахівці НАСА з’ясували, що морські течії в Арктиці прискорюються і стають більш турбулентними з-за швидкого танення льоду. Однак, якщо багаторічні вітри змінять свій напрямок, то передбачається, що величезна кількість талої води, випущеної в Атлантику, може викликати швидкий малий льодовиковий період, значно охолодивши клімат Західної Європи. Про це повідомляється в прес-релізі на Phys.org.

Вчені проаналізували дані, зібрані за 12 років супутниками, які спостерігали за круговою течією Бофорта (Beaufort Gyre), яке акумулює прісну талу воду. Виявилося, що танення льодовиків і утворення великої кількості холодної прісної води дестабілізує течії і цикли в Атлантичному океані.

Течія Бофорта підтримує полярне середовище в рівновазі, утримуючи прісну воду в приповерхневому шарі Північного Льодовитого океану. Воно формується вітром, який дме за годинниковою стрілкою, збираючи прісну воду від талих льодовиків, річкових стоків і опадів. Прісна вода знаходиться поверх теплої солоної води, захищаючи морський лід і регулюючи клімат Землі. Протягом десятиліть холодна вода потім потрапляє в Атлантичний океан і несеться в невеликих кількостях південними течіями.

З 1990-х років в круговороті накопичилося близько восьми тисяч кубічних кілометрів прісної води. Основною причиною цього є втрата морського льоду влітку і восени. У свою чергу, позбавлена крижаного покриву сильніше прискорюється вітром, що запобігає вихід талої води в Атлантичний океан. Однак, якщо багаторічний західний вітер змінить напрямок, то течія почне обертатися проти годинникової стрілки, випустивши величезні кількості холодної води в Атлантику і змінивши регіональний клімат. Раніше в цьому регіоні вітри змінювали напрямки кожні п’ять-сім років, тому ймовірно, що це станеться знову.

Наростальна турбулентність сприяє змішуванню теплої і холодної води, що також впливає на прискорене танення льоду.

Натхнення: earth-chronicles.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button