Поради

Переваги і недоліки дискових затворів

Дисковий затвор – вид арматури, який є замикаючим елементом, що має форму диска, який повертається навколо осі, розміщеної під кутом, прямим або не прямим, по відношенню до напрямку потоку робочого середовища. Існують і інші назви: поворотний елемент, заслінка, гермоклапан, герметичний клапан. Призначення виробів – запірна, а також регулююча арматура. Затвор дисковий поворотний – серйозна альтернатива використанню засувок, вентилів і кранів.

24-05-16-foto-600x524-1

Використання затворов дисковых

Дискові затвори виготовляються вже кілька десятиліть, але популярність вони почали завойовувати порівняно недавно. Поштовхом до цього послужив розвиток такої галузі, як хімічна промисловість. Гумотехнічні ущільнення набагато герметичніші, ніж з’єднання метал + метал, і більш стійкі до впливу агресивних хімічних засобів.

Сфера застосування поворотних дискових елементів різноманітна:

 • водопостачання;
 • опалювальні системи;
 • нафтохімічна галузь;
 • неагресивні середовища і т.п.

Невеликі розміри виробів забезпечують зручність використання.

Затвор поворотний має чимало переваг, але також і недоліків.

Перевагами є:

 • невеликі габарити розміру і маленька вага;
 • малозначний опір в області гідравліки;
 • проста конструкція і невелика кількість деталей;
 • відсутність місць для накопичення бруду;
 • відсутня необхідність постійного догляду;
 • простота експлуатації;
 • легкий і простий монтаж і ремонт: елементи ущільнення можна замінити досить швидко і буквально на місці ремонту;
 • можливе застосування, якщо трубопроводи мають великий діаметр.

В умовах робочого середовища контактування відбувається тільки з самим диском і ущільненням. Тому підбирати спеціальні матеріали для корпусу, використовуваного в різних робочих середовищах, стає зовсім необов’язковим. Найбільш часто затвор поворотний виробляється з різних сортів чавуну, це значно зменшує його вартість.

Як і всякий технічний елемент, дисковий поворотний затвор має і деякі недоліки:

 • в разі ручного керування системою великого діаметра необхідно встановлювати редуктор;
 • при відкритому положенні диск затуляє прохід корпусу, за рахунок чого гідравлічні характеристики погіршуються і очищення трубопроводів з використанням механічного пристрою стає дуже скрутним;
 • високий рівень герметичності мають тільки затвори, яким властиве м’яке сідлове ущільнення, на відміну від виробів повністю металевих, які мають більш низький рівень герметичності;
 • якщо затвор використовується як регулююча заслінка, то стає важко отримати розрахункові пропускні характеристики.

У більшості поворотних дискових затворів є функція регулювання потоку робочого середовища. У разі застосування стандартної ручки є кілька фіксованих позицій. Відстань між двома позиціями всього 10 °, що дозволяє дуже точно регулювати обсяг і тиск робочої рідини.

Недоліком можна вважати і зростаюче зусилля, якщо збільшується тиск і номінальний діаметр. Найпростіше рішення для цієї проблеми – це установка редуктора, який управляється при використанні штурвала.

Дисковий поворотний затвор повністю повертається навколо своєї осі перпендикулярно руху потоку і розміщується в корпусі, що має герметичне ущільнення. Запірний орган герметизується металевими або м’якими кільцями ущільнювачів. На підставі мінімального контакту з робочим середовищем подібний елемент дуже стійкий до її впливу.

Різноманіття дискових конструкцій дозволяє застосовувати їх практично у будь-якому робочому середовищі, при цьому активно протистояти корозії і підвищеному зносу. Використовуються для цього різноманітні способи. Найбільш простий захистом є деталі з нержавіючої сталі і гумового ущільнювального кільця. Деякі конструкції покриваються спеціальними покриттями, стійкими до хімічної дії і до зносу.

Дискові затвори можуть мати приєднання до трубопроводу фланцевого, міжфланцевого або стяжного. Сталеві мають з’єднання під приварення або муфтове. У разі стандартного міжфланцевого приєднання фланці трубопроводів з’єднуються шпильками. Іноді системи мають власні фланці, які з’єднуються із зворотними трубопровідними фланцями.

Управляються дискові затвори вручну (за допомогою ручки або редуктора з маховиком) або механізованим способом (за допомогою електро -, гідро -, та пневматичних систем).

За своїми функціями затвори бувають для водопостачання і для теплопостачання. Герметичні клапани, які є різновидом затворів, застосовуються для трубопроводів з малим діаметром або для повітроводів з невеликим тиском.

При перекритті різних магістралей кращим рішенням вважається дисковий затвор, якщо до розміру запірної арматури пред’являються високі вимоги. Затвори дискові досить компактні і легкі, прості в експлуатації та ремонті, дуже функціональні для установки в якості запірної і запірно-регулюючої арматури.

Величезна кількість переваг і широта використання дозволяє кваліфікувати затвор як ідеальний запірний пристрій.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button