Екологія

Початок кінця гігантів нафтової промисловості

Для нафтової промисловості 26 травня стало «Чорною середою», оскільки протягом доби відразу три провідні компанії галузі зазнали впливу, спрямованого на усунення їх негативного впливу на навколишнє середовище.

Так, Гаазький суд зобов’язав Royal Dutch Shell на 45% скоротити викиди в атмосферу протягом найближчих 10 років. За розрахунками аналітиків, для цього компанії доведеться зменшити добовий обсяг видобутку нафти і газу приблизно на мільйон барелів, що, як очікується, призведе до зниження прибутку на 6 млрд доларів в рік.

Shell планує оскаржити судове рішення. Але навіть якщо мета апеляції буде досягнута, процес може стати серйозним ударом по репутації компанії. Річ у тім, що вимоги, висунуті до нафто гіганта не виходять за рамки прийнятої у 2015 році Паризької угоди, спрямованої на зниження кількості вуглекислого газу в атмосфері.

Крім того, винесене визначення створює прецедент, який може спровокувати хвилю судових позовів проти виробників викопного палива й інших підприємств галузей, що забруднюють навколишнє середовище.

Водночас в США примусові заходи торкнулися ExxonMobil і Chevron. Причому їх ініціаторами в обох випадках виступили інвестори. Останнім часом все більше число акціонерів приходить до думки, що вкладення в нафтогазову галузь стають ризикованими, особливо щодо компаній, які не вживають дій для запобігання кліматичним змінам.

В ExxonMobil як мінімум два члени ради директорів були замінені на кандидатів, висунутих Engine No 1. Цей хедж-фонд активно вимагає від компаній підтримувати перехід до екологічної енергетики. Перестановку в керівництві підтримали в тому числі такі інвестиційні гіганти, як BlackRock і Vanguard.

На зборах акціонерів Chevron понад 60% інвесторів проголосували за прийняття нових цілей в області екології, які змусять корпорацію істотно скоротити викиди.

Зростаюче усвідомлення того, що боротьба зі змінами клімату істотно впливає на фінансову сферу, може мати глобальні наслідки. Міжнародне рейтингове агентство Moody’s попереджає, що кредитний ризик великих нафтовидобувних компаній зростає.

Деякі аналітики пророкують, що труднощі скоро відчують банки і страховики, що працюють з проєктами, пов’язаними з викопними видами палива. Це повинно привести до зниження припливу капіталу в підприємства нафтогазової сфери та зростанню обсягів екологічних інвестицій.

Натхнення: ecotechnica.com.ua


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button