Екологія

Частота та інтенсивність екстремальних пожеж подвоїлися за останні 20 років

З 2003 року частота екстремальних пожеж збільшилася в 2,2 рази, а їхня сила – у 2,3 рази. Це становить найбільшу загрозу для півночі Євразії та Північної Америки, де зосереджені значні масиви бореальних і помірних лісів. Такі висновки зроблені в дослідженні, опублікованому в журналі Nature Ecology & Evolution.

Calum Cunningham et al. / Nature Ecology & Evolution, 2024

Екстремальні пожежі – це природні катаклізми, які мають серйозні екологічні, економічні та соціальні наслідки. Вони спричиняють значні викиди твердих часток і парникових газів. Яскравим прикладом є пожежі в Австралії у 2019 та 2020 роках, які призвели до загибелі майже трьох мільярдів хребетних тварин і знищили ареали 116 видів рослин. Проте, систематичний аналіз тимчасових трендів цих явищ досі не проводився.

Вчені під керівництвом Калума Каннінгема з Тасманського університету вивчали зміни в частоті та силі екстремальних пожеж з 2003 по 2023 роки. Вони використовували дані супутникових спостережень, зокрема показник потужності теплового випромінювання, що визначає кількість енергії, яку виділяє пожежа. Цей показник позитивно корелює з розміром димового шлейфу та допомагає розрізняти інтенсивні пожежі від просто великих за площею.

За 21 рік частота екстремальних пожеж зросла в 2,2 рази, а сумарна потужність теплового випромінювання – в 2,3 рази. Найбільш інтенсивні та часті пожежі спостерігалися з 2017 року. Найбільше постраждали бореальні ліси та ліси помірного поясу в Північній Америці та півночі Євразії. У бореальних лісах річна кількість екстремальних подій зросла в 7,3 рази, а в хвойних лісах помірного поясу – в 11,1 рази.

Автори дослідження підкреслюють, що найвразливішими до екстремальних пожеж є бореальні ліси, лісостепи та ліси помірного поясу. Найбільш інтенсивні пожежі у світі відзначені у 2023 році, який був найспекотнішим за всю історію спостережень. Це вказує на ймовірний зв’язок між зміною клімату та зростанням сили екстремальних пожеж.

Дослідження закликає до негайних заходів щодо зменшення впливу зміни клімату та адаптації лісових екосистем до нових умов.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button