Всесвіт

Подивіться на хмари пилу і газу в чотирьох сусідніх галактиках (фото)

Астрофізики опублікували нові знімки міжзоряних газу і пилу в чотирьох галактиках, розташованих поруч з Чумацьким Шляхом. Дослідження показує відмінності в щільності пилових хмар.

Вчені використовували об’єднані дані декількох завершених космічних місій, щоб створити докладні зображення хмар газу і пилу в різних галактиках, розташованих в межах 3 млн світлових років від Землі: Андромеди (M31); Трикутника (M33), Великої і малої Магелланових хмар.

Червоним кольором на зображеннях позначений газоподібний водень – найпоширеніший елемент у Всесвіті. Особливо добре його видно на знімку Великої Магелланової хмари, де він утворює «червоний хвіст». Дослідники вважають, що він утворився близько 100 млн років тому при зіткненні цієї галактики з малою Магеллановою хмарою.

На зображеннях можна побачити бульбашки порожнього простору. Такі області, як пояснюють вчені, формуються навколо молодих зірок: сильні вітри від “новонароджених” здувають навколишній пил і газ. Віднесені геть холодні частинки скупчуються по краях, утворюючи зелений контур. Тепліший пил, характерний для місць, в яких нові зірки тільки зароджуються, виділений синім кольором.

Інфрачервоні зображення Великої (зверху) і Малої (знизу) Магелланових хмар. Джерело: ESA, NASA, NASA-JPL, Caltech, Christopher Clark( STScI), S. Kim (Sejong University), T. Wong( UIUC), S. Stanimirovic( UW-Madison), N. Mizuno (Nagoya University)

Дослідники відзначають, що нова робота — це не тільки красиві знімки. Така реконструкція допомагає краще зрозуміти зіркоутворення. Елементи, такі як вуглець, кисень і залізо, можуть прилипати до пилинок. Їх присутність змінює поглинання пилом світла зірок.

У найбільш щільних хмарах майже всі важкі елементи можуть бути замкнені в пилинках. В інших регіонах руйнівне випромінювання новонароджених зірок або вибухові ударні хвилі руйнують частинки пилу і вивільняють газ. Як відзначають дослідники, співвідношення пилу і газу в одній галактиці може варіюватися до 20 разів.

Інфрачервоні зображення галактик Андромеди (зверху) і трикутника (знизу). Джерело: ESA, NASA, NASA-JPL, Caltech, Christopher Clark( STScI), R. Braun( SKA Observatory), C. Nieten (MPI Radioastronomie), Matt Smith( Cardiff University), E. Koch( University of Alberta), C. Druard (University of Bordeaux)


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button