Всесвіт

Потік Фенікса виявився кладовищем найдавніших зірок

Зірки Потоку Фенікса, які рухаються навколо Чумацького Шляху,  виявилися вкрай бідні важкими елементами — мабуть, вони являють собою залишки одного з найдавніших кульових скупчень, зруйнованого нашою Галактикою.

Потік Фенікса: погляд художника / © James Josephides, S5 Collaboration

Наш рідний Чумацький Шлях — досить велика і добре структурована Галактика. Як і в інших таких об’єктів, навколо її диска закручуються вузькі і довгі зоряні потоки — об’єднання узгоджено рухомих зірок, які колись були карликовою галактикою або скупченням, зруйнованим гравітацією самого Чумацького Шляху.

Відомо близько двох десятків таких «течій» навколо Галактики, включаючи Потік Фенікса, відкритий кілька років тому. Видимий на південному небі, він простягнувся на 8000 світлових років і складається зі старих зірок. Авторам нової статті, опублікованої в журналі Nature, вдалося з’ясувати походження Потоку Фенікса і відновити картину загибелі кульового скупчення, з якого він утворився.

Стародавнє кулясте скупчення зблизилося з Чумацьким Шляхом близько двох мільярдів років тому й почала руйнуватися під дією приливних сил. Астрономи виявили, що зірки цього потоку виділяються незвично низькою металевістю — вмістом елементів важче водню і гелію. Мабуть, вони з’явилися ще тоді, коли у Всесвіті таких елементів було набагато менше.

Насправді, всі важкі елементи утворилися в ході термоядерних реакцій у надрах зірок. Змінюючи один одного покоління за поколінням, вони наповнили космос матеріалом, з якого утворювалися нові зірки, а вміст «металів» у них щоразу зростав. Однак металічність зірок Потоку Фенікса виявилася на рівні 0,3-0,4 відсотка від металічности Сонця; спостерігати подібне скупчення вченим досі не доводилося.

Судячи з усього, попередник Потоку Фенікса був украй незвичайним і древнім кульовим скупченням, несхожим на попередників інших зоряних потоків Чумацького Шляху. Передбачається, що воно утворилося виключно давно і з якоїсь випадковості зуміло зберегтися аж до порівняно недавнього часу, надавши астрономам унікальну можливість вивчити останки найдавніших скупчень Всесвіту.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»