Земля

Причиною раптових вибухів вулканів виявилися нанокристали

До такого висновку прийшла німецько-британська дослідницька група під керівництвом доктора Данило де Генова з Університету Байройта.

Image by Pixabay
«Для геології завжди було загадкою, що викликає раптові і сильні виверження вулканів, які зовні виглядають цілком спокійно. Але за допомогою наногеологічного дослідження ми зараз вийшли на слід пояснення, — розповідає доктор де Генова. — На початку ланцюжка причин і наслідків, які для людей, що живуть поблизу вулкана, можуть закінчитися катастрофою, стоять дуже маленькі крупинки кристалів з високим вмістом заліза, кремнію та алюмінію ».

Через невеликий розмір — в десятки тисяч разів менше товщини людської волосини — ці кристали отримали назву «наноліти». Вчені виявили їх сліди в попелі, що залишився після вулканічних вивержень, а потім, провівши ретельне дослідження, змогли описати й показати, як вони впливають на властивості вулканічної магми.

Група доктора де Генова сконцентрувалася на дослідженні магми з низьким вмістом оксиду кремнію, яка перетворюється після виверження на поверхні в базальт. Зазвичай така магма має низьку в’язкість і утворює дуже рідку і текучу лаву. Але, як вдалося з’ясувати, наноліти, які містяться в такій магмі у великій концентрації, здатні підвищити її в’язкість. В результаті магма починає працювати як пробка, стримуючи вихід вулканічних газів. Тиск в вулкані поступово підвищується, і в результаті відбувається раптовий вибух.

«Постійний легкий стовп диму над вулканом зовсім не обов’язково означає, що наближається небезпечне виверження, — каже де Генова. — Навпаки — неактивний і мирно виглядаючий вулкан цілком може ввести в оману ».
Автори дослідження припускають, що саме так — раптово — вибухнув майже дві тисячі років тому Везувій, поховавши під шаром попелу і пірокластичних відкладень Помпеї, Геркуланум і Стабія разом з їх жителями.

Натхнення: www.popmech.ru

Кнопка «Наверх»