Земля

У ворон вперше виявили здатність переживати суб’єктивний досвід

За словами авторів експерименту, їм вдалося виявити у чорних ворон важливий маркер свідомості — здатності суб’єктивно переживати події зовнішнього світу і власного життя.

Image by Pixabay

Людина схильна вважати, що вона — єдиний вид, яка володіє певними рисами, поведінкою або здібностями, особливо в частині пізнання і свідомості. Однак, як відзначають автори нової роботи, опублікованої в журналі Science, часом ми поділяємо свої унікальні риси з іншими приматами і ссавцями, мозок яких в чомусь схожий з нашим. І з часом «стовпи людської винятковості», як називають їх вчені з Інституту нейробіології при Тюбінгенському університеті (Німеччина), один за одним падають.

Тепер до цього списку можна включити зв’язок між свідомістю і корою великих півкуль головного мозку. Як виявилося, чорні ворони (лат. Corvus corone) при виконанні певних завдань демонструють нейронну відповідь, яка корелює з їх сприйняттям стимулу. На думку дослідників, подібна активність потенційно служить значущим маркером свідомості: отже, ці птахи, давно відомі своїми розумовими здібностями, можуть суб’єктивно усвідомлювати події зовнішнього світу і власного життя.

«Здатність переживати суб’єктивний досвід виникає з процесів мозку, які виникли в процесі еволюції. Сьогодні нейронні кореляти свідомості в основному пов’язані з роботою кори головного мозку приматів, точніше, плащем великих півкуль (паллій). Птахи розвинули інший паллій, оскільки походять від лінії ссавців 320 мільйонів років тому. Він зберігає деякі організаційні принципи, що нагадують мозок ссавців. До того ж птахи демонструють складну перцептивну і когнітивну поведінку, яка передбачає суб’єктивний досвід », — пишуть нейробіологи.

До таких висновків авторам нового дослідження допоміг прийти експеримент: чорні ворони повинні були кивати головою, коли бачили певний візуальний стимул на екрані. При цьому більшість з них — яскраві кольорові геометричні фігури — були досить однозначні з точки зору сприйняття. У кількох дослідах стимулів взагалі не було, тому птахам потрібно було сигналізувати про їх відсутність або наявність. А деякі стимули були незначними: у випадку з одним і тим же слабким стимулом ворони іноді показували, що бачили його, або ж повідомляли про зворотне.

У той час як птахи реагували на такі візуальні подразники, вчені оцінювали одноклітинну активність 480 нейронів у їх мозку. В процесі вони з’ясували, що, коли ворони сигналізували про побачену фігуру, їх клітини були активні в період між пред’явленням стимулу і поведінковою реакцією. Якщо вони ніяк не реагували, то і сплесків нейронної активності не спостерігалося.

«Наш звіт про чорних ворон помітно схожий на результати аналізу кори головного мозку приматів, де початковий цикл активності теж в основному пов’язаний з» несвідомим зором «, тоді як активність, корелює зі свідомістю, йде з затримкою після пред’явлення стимулу», — зазначили вчені.

За словами авторів експерименту, вони могли навіть передбачити суб’єктивне сприйняття воронами стимулу, орієнтуючись на активність клітин їх мозку.

«Зазвичай ми очікуємо, що нервові клітини будуть однаково реагувати на візуальний стимул постійної інтенсивності, — розповів Андреас Нідер, глава дослідження. — Однак наші результати переконливо показують, що нервові клітини ворон на вищих рівнях обробки в мозку знаходяться під впливом суб’єктивного досвіду або, точніше, виробляють його ».

З цього вчені зробили висновок, що з точки зору еволюції витоки свідомості — здатності суб’єктивно переживати події зовнішнього світу і власного життя — можуть виявитися більш давніми і поширеними в тваринному світі, ніж ми вважали досі.

«Наше відкриття свідчить про філогенетичне походження свідомості. Це виключає припущення, що тільки примати або інші ссавці наділені здатністю до суб’єктивного переживання. Згідно з одним сценарієм, птахи та ссавці успадкували риси свідомості від свого останнього загального предка. Якщо це правда, то еволюція свідомості датується принаймні 320 мільйонами роками, коли рептилії і птахи, з одного боку, і ссавці, з іншого, мали останнього загального амніотичного предка. Згідно з другим варіантом, свідомість виникла незалежно, на основі конвергентної еволюції на різних гілках «древа життя» хребетних. У цьому випадку свідомість відсутня у загального предка, але розвинулося пізніше і незалежно у птахів і ссавців. Ще один сценарій передбачає поступову появу свідомості. <…> Вимірювання сигналів мозку в поєднанні з контрольованими поведінковими протоколами допоможе визначити витоки суб’єктивного досвіду в тваринному світі », — підсумував учений.

Натхнення: naked-science.ru

Кнопка «Наверх»