Всесвіт

Причина пилових бур на Марсі криється в сезонному енергетичному дисбалансі планети

Вчені прийшли до висновку, що сезонний дисбаланс в кількості енергії, яку поглинає і випромінює Марс, являє собою ймовірну причину пилових бур на цій планеті. Дослідження кліматичних змін Марса допомагають краще зрозуміти майбутнє кліматичної системи Землі, якій також властивий сезонний енергетичний дисбаланс.


Пилова буря на Марсі / © Wikimedia Commons

Вчені з х’юстонського університету (США) та їхні колеги зафіксували сезонний енергетичний дисбаланс на Марсі — відмінності в кількості енергії, яку планета отримує від Сонця і потім виділяє у вигляді тепла. Дослідники виявили надлишок енергії, що поглинається під час весни і літа в південній півкулі, який, на їхню думку, може бути однією з причин пилових бур.

Розуміння енергетичного дисбалансу Марса також важливо для більш точного прогнозування клімату Землі, оскільки енергетичний дисбаланс нашої планети теж може впливати на погоду, викликаючи сильні шторми і урагани. Стаття опублікована в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Тонка атмосфера і дуже витягнута еліптична орбіта роблять Марс вкрай сприйнятливим до перепадів температур. Червона планета поглинає величезну кількість тепла, коли наближається до Сонця, і набагато менше енергії на більш віддалених від зірки ділянках своєї орбіти. Це явище відоме як сезонний енергетичний дисбаланс.

Аналізуючи дані про орбіту і температуру Марса, зібрані місіями NASA за чотири роки, вчені виявили значні сезонні і добові коливання випромінюваної Марсом енергії. Автори роботи прийшли до висновку, що надлишок енергії, що поглинається під час Південного літа, стає причиною виникнення пилових бур.

Сезонний енергетичний дисбаланс – хоча не такий екстремальний – спостерігається і на Землі. Однак на Червоній планеті відсутні резервуари для зберігання енергії, такі як величезні океани Землі, що допомагають згладити різкі зміни температури і збалансувати кліматичну систему.

Існують численні свідчення того, що раніше на Марсі теж були океани. Але вчені досі не знають, як саме на четвертій планеті відбулося глобальне потепління, що спричинило її повне висихання. Глобальне потепління спостерігається зараз і на Землі, тому дослідження кліматичної системи Марса дозволять вченим зробити висновки про наше власне майбутнє і зміни, які чекають планету.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button