Земля

Температура Світового океану досягла історичного максимуму

Температура океанів в 2019 році визнана найвищою за всю історію спостережень. І вона продовжує підвищуватися.

Image by Pexels from Pixabay

Вчені та громадськість не перестають стверджувати: глобальна зміна клімату реальна, і сьогоднішні її прояви — тільки вершина айсберга. Загалом темпи потепління збільшилися приблизно на 500 відсотків з кінця 1980-х.за даними нового дослідження, опублікованого в Advances In Atmospheric Sciences, в 2019 році температура Світового океану побила всі рекорди і стала найвищою за всю історію спостережень.

Так, згідно з міжнародною групою вчених, швидкість нагріву всіх земних океанів, що вловлюють більше 90 відсотків надлишкового тепла Землі, за останні 25 років можна порівняти з енергією, виробленої 3,6 мільярда атомних бомб.

Кліматичні зміни стали причиною швидкого зростання глобальної приземної температури повітря з 1950-х, причому 2016 рік раніше визнали найспекотнішим за всю історію. Метою нової роботи було відобразити вплив потепління на океани. І, як з’ясувалося, Світовий океан в 2019 році продемонстрував плюс 0,075 градуса до середнього показника спостережень за 1981-2010 роки. У дослідженні використовувалися дані з усіх доступних на сьогодні джерел, у тому числі проекту «Арго» — глобального масиву даних від 3 886 вільно дрейфуючих буїв-профілографів, що вимірюють температуру і солоність верхніх двох тисяч метрів Світового океану.

“Показники потепління океану незаперечні і стали ще одним доказом глобального потепління. Немає ніяких розумних альтернатив, крім людських викидів, що вловлюють тепло газів, що пояснюють таке нагрівання”, – говорить Ліцзін Ченг, провідний автор дослідження.

Як стверджують дослідники, нові дані вони порівняли з тенденціями потепління, висхідними до 1950-х, і з’ясували, що в цілому за останні п’ять років океани були найтеплішими за всю історію.

“Важливо зрозуміти, як швидко все змінюється —  пояснює Джон Абрахам, співавтор дослідження, співробітник Університету Святого Томаса (США). – Ключ до відповіді на це питання знаходиться в океанах. Якщо ви хочете зрозуміти глобальне потепління, ви повинні виміряти потепління океану. < … > На щастя, ми можемо щось з цим зробити: можемо використовувати енергію розумніше, можемо диверсифікувати наші джерела енергії. У нас є можливість вирішити цю проблему».

Крім прогнозів на майбутнє, не варто забувати, що в північній частині Тихого океану вже присутнє аномальне явище: в 2013-2015 роках там утворилася гігантська «крапля», температура якої на шість градусів перевищила температуру всієї води в океані.

“Відомо, що “крапля” призвела до загибелі морських мешканців — від фітопланктону до зоопланктону, від риби, включаючи 100 мільйонів тріски, до морських тварин, таких як кити, — говорить Кевін Тренберт, один з авторів роботи і науковий співробітник Національного центру атмосферних досліджень в Сполучених Штатах. – Ці прояви глобального потепління мають серйозні наслідки”.

Що стосується людських жертв, то, попереджають фахівці, гарячі області в океанах можуть впливати на утворення штормів: наприклад, потепління в Мексиканській затоці спровокувало зародження урагану «Харві» в 2017 році і урагану «Флоренс» в 2018-му, які забрали життя десятки людей.

“Ціна, яку ми платимо, – зниження вмісту розчиненого в океані кисню, це і шкода морського життя, і посилення штормів, і скорочення рибного промислу, а також шкода економіці — її сферам, пов’язаним з океаном, — додає Ліцзін Ченг. – Однак чим більше ми знижуємо викиди парникових газів, тим менше нагрівається океан. Скорочення, повторне використання та переробка, а також виробництво екологічно чистої енергії – все ще наш головний шлях”.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button