Наука

Речовина вперше розплавилася при температурі нижче точки замерзання

Уявіть, що ви стоїте в рефрижераторі. Ви дивитеся на кубик льоду, а той раптом починає плавитися, при цьому температура навколо не піднялася навіть на градус. Ось саме щось подібне вчені здійснили вперше за історію науки.

Насправді досить легко охолодити рідину до температури нижче точки замерзання і залишити її при цьому в рідкому стані. Але в недавньому досвіді дослідники перетворили твердий вісмут, вже охолоджений нижче точки замерзання в рідину, а температура плавлення вісмуту 271 градус за Цельсієм.

Отже, якщо згадати хімію, то точка плавлення являє собою комбінацію температури та тиску, при яких тверді тіла перетворюються в рідину. Але деякі матеріали можна плавити, не піднімаючи температуру, а знижуючи тиск.

Саме це зробили вчені. Вони тримали вісмут під великим тиском при температурі 215 градусів за Цельсієм, потім піддали його повільній декомпресії, в результаті вісмут став плавитися, створюючи так звану метастабільну рідину при температурі й тиску, коли у звичайних умовах вісмут повинен залишитися твердим. Стаття про досвід опублікована в журналі Nature Communications.

Метастабільні рідини відрізняються від нормальних рідин тим, що звичайні рідини можна перемішувати й пересувати, і вони залишаться рідкими. А метастабільні рідини діють в обхід фізичних законів, і будь-який зовнішній вплив на атоми знову перетворює їх у твердий об’єкт.

Вчені ще жодного разу не плавили речовину, що знаходиться нижче точки замерзання, і цей експеримент може відкрити нові способи створення матеріалів, які кристалізуються так, як ми ще не бачили ніколи.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button