Екологія

Рожевий лід у Альпах назвали маркером точки неповернення у процесі глобального потепління

Водорості Ancylonema nordenskioeldii можуть стати «останнім цвяхом у труну» одного з італійських льодовиків.

Б’яджо ді Мауро бере проби рожевого снігу / AFP

Льодовик Презена — один з найвідоміших гірськолижних курортів в італійських Альпах. Зараз він знаходиться під загрозою зникнення із-за глобального потепління, і його незвичайне забарвлення — один з маркерів процесу.

Італійські вчені активно досліджують процеси, що проходять на льодовику. За словами Б’яджо ді Мауро з Національної дослідницької ради країни, незвичайне забарвлення льоду викликане водоростями Ancylonema nordenskioeldii. Сама по собі наявність і розмноження цих організмів в льодовиках цілком природна, особливо в літній сезон. Проте інтенсивне фарбування льоду водоростями приховує загрозу вічній мерзлоті.

Зазвичай лід відбиває близько 80% сонячних променів назад в атмосферу, але водорості змінюють світловідбиваючі характеристики цієї поверхні. Чим їх більше, тим інтенсивніше лід забарвлюється в рожевий колір і разом з цим починає поглинати більше сонячної радіації й танути.

Схожий процес зараз спостерігається в Гренландії. Два роки тому на крижаному щиті цього острова була виявлена так звана темна зона довжиною близько 400 і шириною близько 100 кілометрів. Ця зона утворена шаром сажі й пилу: вони самі по собі збільшують світлопоглинання поверхні, а на додаток ще стимулюють зростання водоростей. В результаті лід темніє і тане швидше, а площа темної зони поступово розширюється.

Водорості на льодовику / AFP
«Все, що затемнює лід, змушує його танути, тому що прискорює поглинання радіації, — каже ді Мауро. — Перегрів планети — це проблема, і водорості — останнє, що нам було тут потрібно».
За словами вченого, на розвиток водоростей також можуть впливати присутність на льодовику туристів та робота підйомників. Зараз дослідники намагаються визначити, які саме фактори найбільше стимулюють розвиток і поширення Ancylonema nordenskioeldii.

В цілому висновки екологів і кліматологів невтішні. Льодовик Презена тане вже не перший рік, і інтенсивний ріст водоростей може стати «останнім цвяхом у труну».

«На мою думку, атмосферні явища погіршуються. Зміна клімату стає все більш очевидною», — каже Еліза Понгіні з Флоренції, що також працює на льодовику. «На жаль, ми наносимо незворотну шкоду [планеті]. Думаю, це свідчить про те, що ми вже пройшли точку неповернення», — підсумовує Б’яджо ді Мауро.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button