Наука

Виявлено зв’язок між фазою швидкого сну і смертністю

Нове дослідження, проведене вченими зі Стенфордського університету, виявило зв’язок між фазою швидкого сну і тривалістю життя. Це дослідження є першою роботою у вивченні взаємозв’язку між REM-фазою і смертністю.

Сон часто стає об’єктом різних досліджень. Його важливість для здоров’я доведена вже не раз. Водночас попередні роботи часто говорили про те, що нерегулярна тривалість сну пов’язана з рядом негативних наслідків, нове дослідження присвячене саме фазі швидкого сну.

REM-фаза — фаза швидкого сну, що характеризується підвищеною активністю головного мозку. Вона становить лише 20-25% від загального сну. В цей час мозок «фільтрує» отриману за день інформацію, відкидаючи другорядне.

В ході дослідження були вивчені дані двох незалежних лонгітюдних досліджень, що включали понад 4000 випробовуваних, які спостерігалися протягом 20 років. В цілому, аналіз показав, що менший час, проведений в режимі швидкого сну, значно корелює зі збільшенням смертності. Фактично, кожне зниження на 5% швидкого сну було пов’язано з 13% збільшенням ризику ранньої смерті.

На жаль, дане дослідження не змогло зрозуміти причинно-наслідкового зв’язку між тривалістю швидкого сну і смертністю, вчені зазначають, що цей зв’язок може бути і не причинний. Порушення REM-фази може бути ознакою інших проблем, які негативно впливають на загальну смертність.

Дану роботу супроводжувала рецензія від трьох неврологів, які кажуть, що якщо цей зв’язок не причинний, це значить, що кількість швидкого сну може бути біомаркером загального здоров’я. Вчені також відзначають, що необхідно приділити більше уваги цій проблемі, позаяк тепер існують ліки, які, як відомо, порушують цикли різних стадій сну (архітектуру сну) і якість REM-фази.

«Неврологи повинні розглянути можливий вплив ліків, зокрема антидепресантів, на архітектуру сну», — йдеться в редакційній статті. «Чи повинні ми контролювати REM-фази сну у пацієнтів, які отримують ці ліки, або враховувати цей ефект при прийнятті рішень при розробці плану лікування? Ці питання залишаються без відповіді».

В рамках нового дослідження вчені припускають, що дорослі, які проводять менш 15% у фазі швидкого сну, найбільш схильні до ризику ранньої смерті. Таким чином, хоча менша кількість цієї фази може безпосередньо не викликати ранню смерть, це може бути явною клінічною ознакою того, що щось не так.

Натхнення: www.popmech.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


comments powered by HyperComments
Back to top button
comments powered by HyperComments