Технології

Розроблено метод, який здатний частково повернути зір людям, які осліпли

Учені з Нідерландів заявили про розробку більш ефективної, ніж раніше створені, моделі мозкового імплантату. Система здатна відновити орієнтацію в просторі людям, які втратили зір.

Дослідження опубліковано в журналі Science. Від сліпоти страждають близько 40 мільйонів людей у всьому світі. Ідея стимуляції мозку за допомогою імплантату для створення штучного зорового сприйняття зародилася ще в 1970-х. І на сьогодні такі системи використовують, однак, вони здатні генерувати лише невелике число пікселів, що не дуже стабільні і недовговічні.

Вчені з Нідерландського інституту нейробіології використовували нові технології імплантації для того, щоб розробити більш вдосконалену модель. Створені ними імплантати мають високу роздільну здатність і складаються з 1024 електродів. Щоб перевірити дієвість, імплантати вживили в зорову кору мавп. На початковому етапі тварини виконували просте поведінкове завдання – рухали зіницями, – потім завдання ускладнювали: мавпи повинні були розпізнавати букви, образи, лінії, рухомі об’єкти.

Імплантат при цьому взаємодіяв безпосередньо з мозком, минаючи попередні обробки зображення за допомогою очей і зорових нервів. Фахівці використовували відомий зоровий феномен, який виникає у людини без впливу світла на око, – фосфен. Сліпі від народження люди до цього не здатні, ті, що осліпли ж протягом життя можуть бачити фосфен при штучному порушенні зорової кори головного мозку. На основі цього явища і створюють штучні протези.

Тому розроблений нідерландськими вченими імплантат можна використовувати тільки для тих людей, який втратили здатність бачити в результаті травми сітківки ока або зорового нерва, але мають неушкоджену зорову кору. Повністю повернути зір він, звичайно, не здатний – з його допомогою можна відновити лише досить слабку видимість предметів і можливість орієнтуватися в просторі.

Але і це, за словами вчених, на сьогодні великий прогрес. Кількість електродів, які імплантовано в зорову кору і число штучних пікселів, що застосовуються для створення зображень, безпрецедентно. Дослідники впевнені, що їх розробка здатна значно поліпшити якість життя сліпих людей.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button