Технології

Знайдений спосіб підвищити ефективність термоядерного синтезу

Астрофізики виявили, що енергетичні потоки, які викликають нагрівання, знижують нестійкість Релея-Тейлора. Це зменшує відхилення від рівноважних значень у системі і підвищує ефективність реакцій ядерного синтезу.

При вибуху наднової речовина зірки розлітається в різні боки. При цьому ударна хвиля формує залишок наднової з міжзоряної речовини і зоряного матеріалу. В цьому процесі важливу роль відіграє нестійкість Релея-Тейлора. Ефект передбачає зростання малих відхилень від рівноважних показників в системі, яка знаходиться в гравітаційному полі або рухається з прискоренням.

Раніше вплив теплових потоків на ефект Релея-Тейлора ніколи не враховувалося. Але вчені з Мічиганського університету встановили, що збільшення температури знижує змішування на межі двох фаз і зменшує нестійкість.

«Нестійкість Релея-Тейлора вивчається вже більш 100 років. Але вплив високоенергетичних потоків і механізми, які викликають нагрівання, ніколи не вивчалися»,— каже Кароліна Куранц, директор Центру лазерних експериментальних астрофізичних досліджень в Мічиганському університеті.

Дані, які вчені отримали в процесі лабораторного моделювання, лягли в основу статті, опублікованої в Nature. Вчені вважають, що їх спостереження дозволять розробити «дорожню карту» для підвищення ефективності термоядерного синтезу.

«Зараз всі наші атомні станції працюють на реакціях поділу. Але злиття атомів, як правило, більш ефективно і дає менше ядерних відходів. До того ж, замість урану і плутонію для проведення реакцій злиття можна взяти легші елементи, такі як ізотопи водню, тому у нас є майже необмежений джерело палива на Землі»,— стверджує Керолайн Куранц.

Кнопка «Наверх»