Земля

Що приховують океанські глибини: вчені досліджували дно Тихого океану (відео)

Група вчених, що беруть участь в міжнародному проекті Nekton Mission, досліджує Індійський океан і особливо рельєф його дна в районі Сейшельських островів, де акваторія найменш вивчена.

Вчені занурюються у воду на глибину до 500 метрів і спостерігають мешканців глибин і їх взаємини один з одним. Головною метою місії є вивчення антропогенного впливу на біоценоз та розробка заходів щодо його збереження.

Ми пропонуємо вашій увазі відео, відзняте 12 квітня 2019 року. Глибина занурення в цей раз була невеликою, проте дослідникам вдалося подарувати нам унікальні кадри того, як виглядає дно Індійського океану на гранично близькій дистанції:

Рельєф дна Індійського океану

Западина Індійського океану почала формуватися приблизно 150 млн років тому при розпаді Гондвани, тобто, відносно недавно. Сучасні обриси океан придбав приблизно 25 млн років тому. Рельєф дна Індійського океану складний і різноманітний. Це пов’язано з розташуванням океану на стику трьох великих літосферних плит: Африканської, Індо-Австралійської і Антарктичної. Уздовж кордонів цих плит в акваторії океану проходять серединно-океанічні хребти. Для цих частин океану характерні сейсмічність і вулканізм, а також наявність рифтових зон і поперечних розломів. Між хребтами розташовані глибоководні улоговини.

Індійський океан – третій за площею на планеті. Його улоговина лежить в межах трьох літосферних плит

В Індійському океані в рифтових западинах молодого червоного моря, що утворився 5-3 млн років тому, виявлені гідротермальні поля. Тут морська вода опускається по тріщинах на глибину, нагрівається більш ніж 400 °С і насичується металоносними опадами, що містять залізо і мідь. Після цього вода піднімається вгору і проникає в холодні придонні води, утворюючи так звані «чорні курці». Якщо температура нижче, ніж 300 °С, то формуються «білі курці».

“Чорний курець” на дні океану wikipedia.org

Яка глибина Індійського океану

Найбільша глибина Індійського океану зафіксована в Зондському жолобі — 7729 м. Цей жолоб, розташований на межі Індійського і Тихого океанів, є частиною Тихоокеанського вогняного кільця, отже, районом активного землетрусу і підводного вулканізму. Зона шельфу займає невелику площу, але найбільш значна біля берегів Азії.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button