Аналітика

Смерть, голод і холод: чим загрожує сучасна ядерна війна

У березні цього року американський аналітик і спеціаліст з ядерних озброєнь Маттіас Екен опублікував в журналі The Conversation свої розрахунки наслідків найбільш ймовірних сценаріїв ядерної війни.

У червні цього року представники 122 держав проголосували у штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку за ухвалення договору про заборону ядерної зброї, який повинен вступити в силу після того, як його ратифікує п’ятдесят країн. Перша стаття цього мирного документа говорить:

Кожна держава-учасниця зобов’язується ніколи і ні за яких обставин не розробляти, не випробувати, не виробляти, не набувати іншим чином, не мати у володінні і не накопичувати ядерну зброю або інші ядерні вибухові пристрої.

Фахівці, які виступають на підтримку документа, нагадують, що навіть регіональна ядерна війна може привести до глобальної гуманітарної та екологічної катастрофи. Їх аргументи звучать переконливо і тривожно на тлі різко загостреної риторики ядерних держав — президента США Дональда Трампа і глави КНДР Кім Чен Ина. У березні цього року американський аналітик і спеціаліст з ядерних озброєнь Маттіас Екен (Matthias Eken) опублікував свої розрахунки в журналі The Conversation, а Попмех приводить його оцінки наслідків ядерної війни.

Індія VS Пакистан

Найбільш вивчений варіант — обмін ядерними ударами між Індією і Пакистаном, по 50 від кожної сторони, з вибухами переважно над містами; фахівці вважають, що саме так могла б виглядати ядерна війна між державами, що володіють у сумі 220 ядерними боєголовками. При такому сценарії перший тиждень війни загине 20 мільйонів осіб — безпосередньо під час вибухів, а також від викликаних ними пожеж і радіації. Це саме по собі жахливо; Перша світова забрала менше життів. Але на цьому руйнівна дія атомних бомб не закінчиться: пожежі, запалені ядерними вибухами, піднімуть хмари сажі і диму; радіоактивні частинки потраплять в стратосферу.

Смерть, голод и холод: чем грозит современная ядерная война
Межа Індії і Пакистану, вид з космосу в нічний час. Фото: wikipedia

За розрахунками, індо-пакистанський ядерний конфлікт призведе до потрапляння у верхні шари атмосфери 6,5 тонн радіоактивної матерії; сажа і кіптява екранують сонячні промені, що може призвести до значного падіння середньорічної температури біля поверхні Землі; похолодання може розтягнутися на десятки років.

Ядерна зима, у свою чергу, позначиться на сільському господарстві. Врожаї кукурудзи в США (світовому лідері її виробництва) впадуть на 12% за перші 10 років похолодання, урожай рису в Китаї знизиться на 17%, озимої пшениці — на 31%.

Світових запасів зерна, існуючих сьогодні, вистачить на те, щоб забезпечувати глобальний попит протягом 100 днів. Після того, як ці запаси будуть вичерпані, ядерна зима після індо-пакистанського ядерного конфлікту загрожує голодом майже третій частині населення планети — двом мільярдам людей.

США VS КНДР

Інший сценарій — обмін ядерними ударами між Північною Кореєю і США. Ядерний арсенал, за оцінками політологів, невеликий, тому загальна потужність вибухів буде менше, ніж в індо-пакистанському варіанті, але все одно призведе до безлічі смертей. Крім того, такий сценарій загрожує подальшій конфронтації ядерних держав в інших регіонах планети.

Смерть, голод и холод: чем грозит современная ядерная война

Росія VS США

Найгірший з можливих сценаріїв — це ядерна війна США з Росією. Велика частина ядерних боєголовок обох країн в 10-50 разів могутніше, ніж бомба, яка знищила Хіросіму. Якщо обидві держави використовують стратегічні ядерні озброєння (призначені для ураження небойових цілей — міст та інфраструктури супротивника), в атмосферу потрапить близько 150 тонн кіптяви, середня температура біля поверхні впаде на 8 °C. У цих умовах сільське господарство у всьому світі спіткає катастрофа, і велика частина людства залишиться без їжі.

Найгірший з можливих сценаріїв — це ядерна війна США з Росією.

Смерть, голод и холод: чем грозит современная ядерная война

Всі описані сценарії, вважає Екен, малоймовірні, і всім — особливо політикам та ЗМІ — слід уникати апокаліптичних сценаріїв і алармістської риторики. Аналітик нагадує, що до 2017 року люди підірвали вже більше 2000 ядерних бомб різної потужності, а кукурудза, рис і пшениця родять і далі. Але це не означає, що найбільш неправдоподібні сценарії ядерної війни можна махнути рукою: ядерні боєголовки і засоби доставки є у п’яти членів клубу ядерних держав — Великобританії, Китаю, Росії, США і Франції, крім того — в Індії, КНДР і Пакистану; передбачається, що ядерну бомбу розробили ізраїльські військові, викликає питання ядерна програма Ірану. Краще пам’ятати про можливі наслідки застосування ядерної зброї, ніж забувати про них.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button