Технології

Сміття океану зникає невідомо куди – відео

Мільйони тонн – стільки пластику може плавати у Світовому океані сьогодні, враховуючи те, що людство використовує цей матеріал повсюдно. Однак нове дослідження показало: 99% цього пластика відсутнє.

foto_cikavosti_01.07.2014-011_resized

Можливо, це явище пояснюється тим, що його поїдає риба?

“У пластику є потенціал, щоб увійти в глобальну продовольчу мережу через океан, – говорить Карлос Дуарте (Carlos Duarte), океанограф з університету Західної Австралії в Кроулі. – І ми теж станемо частиною цієї харчової мережі”.

Люди виробляють майже 300 мільйонів тонн пластику в рік. Велика частина його в підсумку виявляється на звалищах. Але в 1970-х роках в ході дослідження Національної академії наук Австралії з’ясувалося, що 0,1% всього пластику потрапляє в океан разом з впадаючими у нього ріками, в ході повеней та буревіїв і завдяки морським судам. Деякі матеріали зберігаються в пастці арктичних льодів, деякі прибиваються до берега, а деякі навіть можуть утворювати величезні сміттєві плями і острови.

Читайте також: Платформи Cleanup очистять світовий океан від пластикового сміття

Але переважна більшість відходів все одно продовжує своє плавання по океанах і морях. Іноді течії і вири збивають залишки пластику в масштабні скупчення, такі, скажімо, як  Велика тихоокеанська сміттєва пляма.

Щоб з’ясувати, скільки саме сміття плаває в цих плямах, вчені відправилися в море на чотирьох кораблях науково-дослідного проекту з вивчення океанів Malaspina expedition. Вони відловлювали пластик з допомогою дрібної сітки у всіх п’яти основних круговоротах океанічних течій в 2010 і 2011 році. Потім, використовуючи ці дані, дослідники обчислювали глобальне забруднення океану пластиком. Очікувалося, що показники досягнуть мільйонів тонн, однак у підсумку цифра виявилося куди більш скромною: 40 тисяч тонн. Тобто дослідникам взагалі не вдалося відшукати 99% пластику в океані.

На думку Дуарте, який керував експедицією, величезна кількість пластикових частинок може бути з’їдена морськими тваринами. Поки пластик плаває у відкритому океані хвилі і сонячне випромінювання може фрагментувати його на все більш дрібні частинки. Зрештою, вони стають настільки малими, що можуть виглядати як корм для риб, особливо для невеликих міктофових – широко поширених морських риб, які часто поїдають пластик.

Експерти вважають, що морські тварини абсолютно точно поїдають пластик, але зрозуміти зараз біологічні наслідки цього процесу неможливо. До пластику можуть “причепитися”  інші токсичні забруднювачі, такі як ДДТ, ПХБ або ртуть. Коли дрібні тварини їдять такий отруєний пластик, отрута потім цілком може потрапити по харчовому ланцюгу до ринкових видів, наприклад, в організм тунців або риби-меча. Правда, може виявитися, що дрібні риби помирають від отруєння або зригують отруту, таким чином, не впливаючи на ті види, які вживає в їжу людина.

Читайте також: Як сміття стає нашою їжею

Висувається і безліч інших гіпотез, за допомогою яких учені намагаються пояснити загадкове зникнення пластику. Наприклад, існує можливість, що пластик просто йде під товщу води до морського дна під впливом ваги, прикріплюються до частинок мікроорганізмів або екскрементів тварин, або що його поїдають мікроорганізми.

“Наявність пластику на морському дні є найгіршим сценарієм, – вважає еколог Андрес Козар (Andr?s C?zar) з університету Кадиза, Іспанія. – В океанічних глибинах накопичення пластику викличе незворотні зміни цієї таємничої екосистеми перш, ніж ми зможемо це зрозуміти”.

[youtube]igJe9pne7nM[/youtube]


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.

Back to top button