Головна / Всесвіт / Сонячна система використовується як зразок для пошуку населених світів

Сонячна система використовується як зразок для пошуку населених світів

Вчені створили особливий каталог тіл Сонячної системи. У ньому об’єкти показано так, як якщо б вони розташовувалися на величезній відстані від спостерігача. Каталог послужить зразком, з яким будуть порівнюватися дані по спостереженню екзопланет, для швидкого визначення їх природи. Результат описано в науковій статті, опублікованій в журналі Astrobiology Джеком Медденом (Jack Madden) і Лізою Калтенеггер (Lisa Kaltenegger) з Корнеллського університету.

У каталог, розміщений у відкритому доступі, потрапили 19 тіл Сонячної системи. Насамперед, це всі вісім її планет, від газових гігантів на зразок Юпітера до маленької населеної Землі. Крім того, це дві малі планети: Плутон і Церера. Решта дев’ять об’єктів – це супутники. У список потрапили скелястий Місяць, фонтануючий гейзерами крижаний Енцелад, відома своїми вулканами Іо, оповитий щільною атмосферою Титан, вкрита «тектонічними плитами» з льоду Європа, а також Ганімед, Каллісто, Діона і Рея. На думку авторів, такий набір відображає основні типи об’єктів, з якими можуть зіткнутися мисливці за екзопланетами.

«Ми використовуємо нашу власну Сонячну систему і все, що ми знаємо про її неймовірне різноманіття захоплюючих світів, як наш Розеттський камінь», – каже Калтенеггер.

Нагадаємо, що Розеттський камінь у свій час став ключем до розшифровки єгипетських ієрогліфів. Один і цей же напис був вибитий на ньому таємничим письмом країни фараонів і на добре відомій історикам давньогрецькій мові. Подібно до цього, астрономи збираються порівнювати спостережні дані про екзопланети із зразками, отриманими для добре відомих світів, і шукати відповідності.

У каталозі наведено альбедо (відбивна здатність) тіл, а також їх спектри на довжинах хвиль від 0,45 до 2,5 мікрометрів (інфрачервоний діапазон). Спектри отримані окремо з високим і низьким дозволом, щоб простежити, як цей параметр впливає на результат спостережень.

 

За спектральними даними автори відновили колір кожного об’єкта, яким він бачився б при спостереженні у віддалений телескоп. Колір допоможе швидко розсортувати світи на газові, скелясті і крижані. Крім того, астрономи змоделювали, якими будуть наведені дані в залежності від спектрального класу батьківської зірки.

Каталог вказує, зокрема, на «підводні камені» майбутніх досліджень. Наприклад, Венера – скеляста планета, але вона оточена щільною атмосферою з вуглекислого газу. Оскільки світло відбивається в основному саме від її атмосфери, за спектром розпечена Венера схожа на крижаний світ.

«З огляду майбутнього запуску космічного телескопа «Джеймс Вебб» і сьогоднішнього будівництва великих наземних телескопів, таких як гігантський телескоп «Магеллан» і «Надзвичайно великий телескоп», ми вступаємо в епоху нових наглядових можливостей, тому нам потрібний довідковий каталог всіх планет і супутників, які ми вже знаємо, щоб порівняти [з ними] ці нові спектри екзопланет», – резюмує Медден.