Головна / Здоров'я / Бактерії стають стійкими до найпоширенішого антисептику

Бактерії стають стійкими до найпоширенішого антисептику

Відкриття знезаражувальних розчинів і, як наслідок, розвиток антисептики дозволило в кілька десятків разів скоротити як розвиток внутрішньолікарняних та післяопераційних ускладнень, так і зменшити вміст мікробів в приміщеннях в цілому. Медичні та побутові антисептики, як правило, мають в своїй основі розчини спиртів і, згідно з новим дослідженням, бактерії навчилися боротися з цими речовинами.

Найчастіше в анитисептичних розчинах присутні етанол та ізопропанол. Перевага спиртів в тому, що вони не мають вибірковість (на відміну від тих же антибіотиків) і «без розбору» знищує всі бактерії, викликаючи деструкцію клітинної стінки. Причому, в даному випадку незаперечним плюсом є те, що спирти здатні знищувати навіть ті бактерії, які мають стійкість до дії антибіотиків. Принаймні, так вважалося раніше.

Група дослідників з університету Мельбурну, вивчаючи стійкий до дії ванкоміцин (досить сильний антибіотик) штам ентерокока, з’ясувала, що у деяких бактерій є ще одна здатність: вони ніяк не реагують на застосування антисептиків на основі спирту. Як повідомляє видання Science Translational Medicine, група дослідників під керівництвом Тімоті Стайнера досліджувала 139 зразків бактерій, отриманих у пацієнтів мельбурнских клінік в період з 1997 і 2015 роки. Ці бактерії були досліджені на стійкість до спиртів. Потім автори виділили деякі штами і обприскали ними клітки для гризунів. Після цього клітини протерли спиртовими антисептиками і запустили туди мишей. Через тиждень у тварин з шлунка змогли виділити ентерококів тих же штамів, якими були обприскані клітини.

«Дослідження показує, що ми виявили не просто лабораторний феномен. Ми довели, що нова особливість бактерій реалізується в реальному житті і дозволяє їм виживати в ході стандартизованих процедур дезінфекції. А це означає, що вкрай важливо розробити нові методи обробки.»

 
comments powered by HyperComments