Наука

Стародавні будівельники Теотіуакана вплинули на сучасне облаштування міста

Вчені на прикладі Теотіуакана показали, як люди з моменту виникнення раннього урбанізму виступали головними геоморфологічними «авторами» ландшафтів і продовжують визначати устрій міста досі.

Теотіуакан — стародавнє місто, розташоване в 50 кілометрах на північний схід від центру міста Мехіко, в муніципалітеті Теотіуакан-де-Аріста / © Getty Images

Людина виступає основним фактором, що визначає екологічні та кліматичні процеси на планеті. Багато вчених визнають, що антропогенний вплив викликає глобальні зміни, в тому числі ландшафту. І відбувається це вже давно: так, дослідники з Каліфорнійського університету в Ріверсайді, Державного університету Арізони й Університету Джорджа Мейсона в Ферфаксі (США) за допомогою лідарного картографування і передових технологій аерофотозйомки показали, що жителі стародавнього міста Теотіуакан у Мексиці, процвітало до 550 року нашої ери, переміщали дивовижну кількість ґрунту і корінних порід для будівництва. В результаті вони поміняли ландшафт так, що це донині впливає на урбаністичне пристрій і пейзаж регіону. Результати роботи опубліковані в журналі Plos One.

Теотіуакан — древній месоамериканський мегаполіс, розташований в 50 кілометрах на північний схід від сучасного Мехіко, столиці країни, і внесений до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Заселили його ще в 400 році до нашої ери, а приблизно до 400 року нашої ери Теотіуакан став наймогутнішим і впливовим містом в регіоні. Коли ацтеки в 1400-х роках прибули туди й дали Теотиуакане його ім’я, він був уже покинутий протягом століть. Походження, історія та культура колись величного мегаполіса здебільшого залишаються загадкою.

Тепер щороку мільйони туристів приїжджають в Теотіуакан, щоб побачити його Алею мертвих шириною в 40 метрів і довжиною у 2,4 кілометра, Піраміду Місяця, Піраміду Сонця і Цитадель, яка оточує Піраміду Пернатого змія (Кецалькоатля). Місто розташовувався «по сітці», що покриває понад 20 квадратних кілометрів. Крім вищезазначених будівель, в Теотиуакане є ще близько двох тисяч одноповерхових житлових комплексів, а також різні площі, храми, палаци знаті й священники. Піраміди й інші споруди сьогодні підносяться над землею, але здебільшого мегаполіс похований під сучасними полями й будівлями.

Авторам нової роботи вдалося нанести на карту підземні частини Теотіуакана, застосувавши лідар і інші сучасні технології. «Лідар часто сприймають як революційний інструмент для пошуку древніх прихованих об’єктів, але виявилося, що лідарного карта надзвичайно заплутана і складна для інтерпретації. Багато з виявлених нами об’єктів були сучасними або ж мали давнє коріння. А потім ми зрозуміли, що за цим всім стоїть куди цікавіша історія », – розповів керівник групи Нава Сугіяма.

Оскільки масштаби будівництва в стародавньому місті припускали, що ландшафт того часу довелося б міняти, автори роботи за допомогою лідара, знімання на місцевості й порівняння карт хотіли встановити взаємозв’язок між генпланом Теотіуакана на початку нашої ери й сьогодні.

Як виявилося, люди, що зводили цей мегаполіс, вирівняли землю до корінної породи, а часом використовували її у вигляді будівельного матеріалу. В одній частині міста приблизно за 300 років робіт (150-450 роки нашої ери) накопичилося близько 372 056 кубометрів землі, здобутої в інших місцях долини. А на місці комплексів трьох пірамід вчені виявили 2 423 411 кубометрів каменю, землі й саману — матеріалу з глинистого ґрунту з додаванням соломи або інших волокнистих рослинних матеріалів.

Лідарні карти Теотіуаканской долини / © Нава Сугіяма й інші

Настільки серйозні зміни ландшафту, безсумнівно, грають роль і сьогодні. Дослідники з’ясували, що на 65 відсотках території Теотіуакана стоять споруди, повернені на 15 градусів і 30 хвилин на схід від астрономічного півночі — як і Алея мертвих, і Піраміда Сонця, і інші стародавні споруди. А вздовж ділянок, де розташовувалися підземні стародавні стіни, знаходяться огорожі.

Крім цього, древнім інженерам довелося змінити протягом двох перетинають місто річок — Сан-Хуан і Сан-Лоренцо, — щоб вирівняти їх з точками, що мають астрономічне значення. Як показала складена за допомогою лідара карта, інші ділянки каналів і річок згодом змінили в різних точках по їх течією, щоб вони збігалися з «направляючими» міста. В результаті майже 17 кілометрів гідрологічних систем, видимих ??сьогодні, виникли в ранньому класичному пейзажі Теотіуакана.

Вчені виявили 298 будівель та 5795 створених людиною терас (ступінчаста форма рельєфу), які до сіх пір не були відомі. В той самий час з’ясувалося, що понад 200 відомих споруд знищили з 2015 року в процесі різних робіт.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button