Наука

Пилок може вказувати на закінчення пандемії Covid-19

Вчені виявили зв’язок між появою пилку в повітрі й закінченням сезону респіраторних захворювань. Вони вважають, що імунна система організму починає реагувати на алерген і краще справляється з вірусами.

Сучасні моделі епідемій грипу недостатньо пояснюють його сезонність, через що прогнозувати нові спалахи виявляється складніше. Після початку пандемії Covid-19 питання більш точного моделювання стало гострішим. Вчені з Відкритого університету Нідерландів та Медичного центру Еразмус виявили закономірність між сезонністю захворювань такого типу. Основні результати описані в препринті статті, опублікованій на сервісі medRxiv.

«Одні тільки метеорологічні фактори, включаючи супутні явища, не передбачають сезонність, враховуючи суттєві кліматичні відмінності між країнами, схильними до епідемій грипу або Covid-19», — говорять автори.
Вони припускають, що пилок може пояснити сезонність епідемій, включаючи Covid-19. Цей алерген грає роль в активації імунітету і, мабуть, створює біоаерозоль, що знижує швидкість розмноження вірусів.

Фахівці вивчили сезонні графіки поширення респіраторних захворювань за 2016-2020 роки і порівняли їх з графіками появи пилку в Нідерландах. Потім вони зіставили показники захворюваності на грип на 100 тисяч жителів з щотижневими концентраціями алергену і метеорологічними даними.

В результаті вдалося виявити залежність поширення вірусів від наявності пилку в повітрі: її поява вказувала на кінець сезону грипоподібних захворювань — і навпаки. Залежність була помітнішою після урахування часу інкубації вірусу. Також його поширення уповільнювала сонячна активність: температура повітря, зазначають учені, не має значення, на відміну від вологості повітря, яка пов’язана зі зростанням захворюваності.

Пояснювати поширення вірусу тільки погодними умовами не можна, вважають дослідники. ВООЗ зазначає, що вплив на організм сонця або високої температури не запобігає ризику захворіти, крім того, Covid-19 поширюється незалежно від клімату. Однак пилок і суха погода дійсно можуть знищувати мікрокраплі, в яких міститься вірус і таким чином трохи сповільнювати його поширення.

Група прийшла до висновку, що поява пилку може передбачати закінчення сезону респіраторних хвороб, а сонячна радіація впливає на рівень захворюваності. Автори вважають, що їх дослідження допоможе побудувати модель сезонності захворювання і передбачати його спалахи в майбутньому.

За попередніми висновками, поширення коронавіруса буде знижуватися влітку і рости восени і взимку, коли закінчиться цвітіння. Зокрема, вчені припускають, що в Нідерландах новий спалах почнеться через 33 тижні після того, як концентрація пилку в повітрі знизиться.

Натхнення: naked-science.ru


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button