Земля

Стародавній Джаркутан зіткнувся з посухою близько 3900 років тому (фото)

Дослідники виявили, що жителі Джаркутана постраждали від посухи близько 3900-3800 років тому.

Група вчених з Китаю та Узбекистану досліджувала матеріали, виявлені під час розкопок стародавнього поселення Джаркутан, однієї з великих пам’яток Бактрійсько-Маргіанського археологічного комплексу. Вони з’ясували, що близько 3900-3800 років тому жителі Джаркутана, ймовірно, постраждали від посухи. Як повідомляється в статті, опублікованій у журналі Quaternary Science Reviews, наслідки цієї події могли сприяти міграції скотарів з північніших степів на південь Центральної Азії.

Реконструкція храму і палацу Джаркутан, Guanhan Chen et al. / Quaternary Science Reviews, 2024

У бронзовій добі в південній частині Центральної Азії та Східному Ірані існувала розвинена культура, що виникла наприкінці III тисячоліття до нашої ери, відома як цивілізація Окса або Бактрійсько-Маргіанський археологічний комплекс. Ця культура була міською, з монументальною архітектурою, включаючи фортифікаційні споруди, великі житлові та громадські будівлі.

Джаркутан, велике укріплене поселення на південному сході сучасного Узбекистану, охоплює понад 100 гектарів. Археологи виявили тут залишки цитаделі, палацу, храму та житлових кварталів.

Зона поширення Бактрійсько-Маргіанського археологічного комплексу, Guanhan Chen et al. / Quaternary Science Reviews, 2024

Чень Гуаньхань з Інституту палеонтології хребетних і палеоантропології Китайської академії наук спільно з колегами з Китаю та Узбекистану представили результати дослідження матеріалів з пам’ятки Джаркутан. Вони зосередилися на радіовуглецевому аналізі обвуглених решток і зразків деревного вугілля, знайдених під час розкопок храму та палацу. Аналіз виноградних кісточок з храму показав, що комплекс існував близько 4000-3700 років тому. Зразки деревного вугілля з палацу датуються приблизно між 4100 і 3850 роками тому.

Палеоботаніки визначили понад 700 обвуглених залишків, більшість з яких знайшли в храмі. Культурні рослини походили із Західної Азії, включаючи шестирядний і дворядний ячмінь, м’яку пшеницю, посівний горох, баранячий нут і звичайну сочевицю. Знайдені залишки чумизи свідчать про контакти зі Східною Азією. Раціон місцевих мешканців включав також плоди руської оливи, абрикоси, яблука або груші, культурний виноград та льон. Велика кількість виноградних кісточок і наявність виноробні в храмі вказують на ритуальне значення вина.

Вид на пам’ятник Джаркутан, Guanhan Chen et al. / Quaternary Science Reviews, 2024

Дослідники проаналізували пилок і ізотопний склад зразків, що показало інтенсивну сільськогосподарську діяльність у Джаркутані близько 4200-4000 років тому. Однак між 3900 і 3800 роками тому наступив посушливий період, який негативно вплинув на землеробство. Ці труднощі могли сприяти розширенню храму і приблизно збігатися з міграцією скотарів з північних степів до Південної та Центральної Азії. Науковці вважають, що посуха могла сприяти проникненню нових груп населення до регіону.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button