Ґаджети

Синє світло від екранів смартфонів і комп’ютерів впливає на тривалість життя

Дослідники вважають, що вплив синього випромінювання збільшується з віком.

A sample of laptops in a shop window behind glass on a blurred background.

Вчені з Університету штату Орегон, які вивчають біологічний годинник, досліджували виживання мух, яких тримали в темряві, а потім поступово переводили в старішому віці в середовище постійного синього світла від світлодіодів. Дослідження показало вплив синього кольору на нормальну роботу мітохондрій клітин. Аналогічний вплив, як вважають вчені, випромінювання надає на клітини людини.

Біологи проводили дослідження на дрозофілах. Ці мухи є хорошим об’єктом для експериментів через схожість більшості клітинних механізмів і механізмів розвитку з іншими тваринами і людьми. Вчені спостерігали вплив синього світла на мухах, які досягли різного віку: двох, 20, 40 і 60 днів.

Дослідження показало, що вплив випромінювання посилювався з віком. Синє світло однакової інтенсивності і тривалості знижувало виживаність і посилювало нейродегенерацію у старих мух більш значно, ніж у молодих. Ці відмінності, як вважають дослідники, викликані порушеннями мітохондріальної дихальної функції.

Муха літає в синьому кольорі під час експерименту. Фото: Університет штату Орегон

Мітохондрії – клітинні електростанції. У цих органелах виробляється аденозинтрифосфат, джерело хімічної енергії. Дослідження показало, що хронічний вплив синього світла може порушити виробництво енергії навіть у клітинах, які не спеціалізуються на сприйнятті світла.

“З’являється все більше побоювань, що тривалий вплив штучного світла, особливо насиченого синім світлом світлодіодів, може завдати шкоди здоров’ю людини. Хоча повні ефекти впливу синього світла протягом усього життя у людей ще не відомі, прискорене старіння, що спостерігається у короткоживучих модельних організмів, повинно попередити нас про потенційне пошкодження клітин цим стресором”, – говорить Яга Гібултович, біолог з Університету штату Орегон

Вчені кажуть, що є кілька речей, які люди можуть зробити, щоб допомогти собі, не відмовляючись від звичного життя. Наприклад, окуляри з бурштиновими лінзами будуть відфільтровувати синє світло і захищати сітківку. А телефони, ноутбуки та інші пристрої можна налаштувати на блокування синього випромінювання.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button