Екологія

Аномальна спека різко прискорила танення крижаного щита Гренландії

Надзвичайно спекотне літо в Північній півкулі призвело до ряду тривожних наслідків, в тому числі до дуже швидкої втрати Гренландією її льодів. Всього за три дні з острова в океан потрапило 18 кубічних кілометрів талої води.

Вчений у протоці талої води в Гренландії / © Joe Raedle

Час, в який ми живемо – голоцен, – являє собою перерву між льодовиковими періодами. Останнє континентальне заледеніння завершилося мало не 12 тисяч років тому, проте великі скупчення льоду і снігу тоді зникли не повністю. Зараз найбільш великими з них називають два крижаних щити: антарктичний, який займає цілий континент і щит Гренландії, приблизно у вісім разів менше першого за масою, але все ж величезний.

Гренландія – найбільший острів на планеті, розташований в північній частині Атлантичного океану, неподалік від берегів Америки. Він майже повністю покритий льодом товщиною близько півтора кілометра, який з величезною силою тисне на поверхню острова. Цей крижаний щит витягнувся з півдня на північ на 2900 кілометрів, а його максимальна ширина із заходу на схід — близько 1100 кілометрів.

В останні десятиліття вчені пильно спостерігають за скороченням обсягів гренландського льоду. Цей процес пов’язують з глобальними змінами клімату — поряд з іншими тривожними знаками по всьому світу. До всього іншого в липні цього року встановилася дуже спекотна погода: нинішнє літо рішуче б’є температурні рекорди.

У Гренландії тим часом почалося особливо інтенсивне танення льоду: температура повітря досягала 15 градусів, що на п’ять градусів перевищує кліматичну норму. З 15 по 17 липня, згідно з даними Національного центру даних по снігу і льоду США (US National Snow and Ice Data Center), в океан потрапило 18 мільярдів тонн талої води, тобто 18 кубічних кілометрів.

“Те, що трапилося на минулому тижні танення на півночі аномально, якщо враховувати середні значення температури за останні 30-40 років,розповів метеоролог Тед Скамбос (Ted Scambos). – Однак лід і до цього танув, цей епізод став швидше піком танення».

Полярники грають у волейбол на гренландському снігу, липень 2022 року / © EastGRIP

Деякі вчені, такі як Куталміс Сайлам (Kutalmis Saylam) з Університету Техасу (США), спостерігають те, що відбувається, перебуваючи прямо на льодовику в Гренландії. “Вчора ми могли ходити по окрузі в футболках — такого ніхто не очікував», — поділився дослідник.

З приходом літа вчені щоразу побоюються повторення сценарію 2019 року, коли крижаний щит втратив 532 кубічних кілометри — це вдвічі більше, ніж в Азовському морі. У той сезон розтанула майже вся його поверхня і в океан потрапила величезна маса води, що викликало різкий підйом його рівня на півтора міліметра. Нагадаємо, крижаний острів містить достатньо води, щоб при повному таненні рівень Світового океану виріс на 7,5 метра.

Вчені з’ясували, що тануть в тому числі найбільш нижні шари Гренландського щита — це викликає стікання талої води з поверхні. І це особливо тривожно, оскільки може в майбутньому викликати різке самопідсилююче танення і пов’язані з ним глобальні наслідки.

Вже зараз є підстави вважати, що льоди Гренландії пройшли точку неповернення і надалі будуть швидко руйнуватися незалежно від того, як поводитиметься клімат. У цьому випадку нам незабаром належить побачити величезний Північний острів в абсолютно новому вигляді.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button