Земля

Кліматологи не очікують масового вимирання тварин у найближчі 500 років

Японський вчений підрахував, що для масового вимирання тварин, порівнянного з подіями минулого, температура на Землі повинна піднятися на 9°C.

Image by ELG21 from Pixabay

Куніо Кайхо, кліматолог з університет Тохоку в Японії, досліджував події масового вимирання в минулому, щоб спрогнозувати ризики настання аналогічних подій в майбутньому. Дослідник виявив, що залежність між стабільністю середньої температури поверхні Землі і біорізноманіттям на планеті має лінійний характер.

За останні 540 млн років на Землі було зафіксовано вже п’ять подій масового вимирання — періодів, коли планета втратила більшість своїх видів за відносно короткий геологічний проміжок часу. Кліматична модель, побудована вченим, показала, що найбільші масові вимирання відбувалися, коли температура падала приблизно на 7°C або піднімалася на 9 ° C.

Частка зниклих родів (ліворуч) і видів (праворуч) серед морських тварин (синій стовпець) і чотириногих тварин (червоний стовпець) під час подій масового вимирання. Зображення: Kunio Kaiho, Biogeosciences

Це набагато вище, ніж попередні прогнози, які припускають, що зростання температури на 5,2°C до доіндустріального рівня призведе до великого масового вимирання морських організмів, порівнянному з п’ятьма попередніми.

За оцінкою ООН, нині середня температура на Землі приблизно на 1,1°C вище доіндустріального рівня. При збереженні поточного рівня викидів експерти очікують підвищення до 4,4°C до кінця поточного століття.

“Глобальне потепління на 9°С не відбудеться в антропоцені принаймні до 2500 року навіть у гіршому сценарії”, – говорить Куніо Кайхо, кліматолог з університет Тохоку

Вчений не заперечує, що зміна клімату вже впливає на збереження видів. Але не очікує, що воно буде настільки ж масштабним як глобальні події минулого.  Наприклад, найбільше масове вимирання на Землі, яке відбулося близько 250 млн років тому, забрало життя 95% видів, що існували в той час.

Дослідник допускає, що на вимирання видів може впливати не тільки абсолютна зміна температури, але і її швидкість. Останнє масове вимирання тривало близько 60 тис.років, зараз через антропогенний вплив клімат змінюється швидше. Можливо, під час шостого вимирання на Землі загине більше видів не тому, що масштаби потепління настільки великі, а через стрімкість змін, до яких багато видів не встигнуть адаптуватися.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button