Земля

Танення стародавньої Гренландії підняло море на шість метрів

Більш ніж 400 тисяч років тому Гренландія позбулася свого крижаного покриву, в результаті чого рівень світового океану піднявся на 4 – 6 метрів. До таких дивних висновків нещодавно прийшли американські дослідники, пише «Діскавері».

foto_cikavosti_29.06.2014-06_resized

На відміну від нинішнього глобального потепління, виною тому була зовсім не надмірна концентрація вуглекислого газу в атмосфері. Крижаний покрив доісторичної Гренландії розтанув під час одного з найтриваліших теплих періодів між льодовиковими ерами із-за змін в орбіті Землі. Як пояснює один з авторів даного дослідження Андерс Карлсон, доцент Університету штату Орегон, клімат на Землі 400 тисяч років тому не сильно відрізнявся від теперішнього, або того, яким він буде ближче до кінця цього століття. Однак зовнішній вплив на клімат планети був іншим.

Читайте також: Коли Гренландія покриється лісами?

За словами вченого, в той час південна частина Гренландії була практично повністю позбавлена свого льодовикового щита. Згідно з іншими дослідженнями, підвищення рівня моря в цей період могло перевищувати 12 метрів. Крижаний покрив розтанув на південних краях Гренландії, однак до центру острова, прихованого під льодом протягом мільйона років, танення не дісталося.

Встановити ці подробиці вченим вдалося завдяки вивченню осадових кернів льодовикових потоків на узбережжі Гренландії, які Андерс Карлсон називає «унікальними відбитками місцевості».

«Кожна територія має різну тектонічну історію, і тому зміни між територіями дозволяють передбачати, скільки років тим чи інших відкладам, а також звідки вони взялися. Відкладення зберігаються лише тоді, коли існує достатній для ерозії льодовий покрив. Відсутність наземних відкладень в осадових породах свідчить про відсутність льоду», – пояснює Андерс Карлсон.

За словами вченого, подібна детальна оцінка кількості льоду і його розташування допоможе краще зрозуміти, яке може статися в майбутньому підвищення температури на планеті.


Підписуйтеся на нас в Гугл Новини, а також читайте в Телеграм і Фейсбук


Back to top button